---
title: "one.com - sökväg till roten"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/155224-one-com-sökväg-till-roten"
topic: "Webbservrar"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/webbservrar"
author: "oskob"
published: "2006-12-22T23:53:27.000Z"
updated: "2006-12-23T00:20:39.000Z"
replies: 1
views: 862
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/155224-one-com-sökväg-till-roten"
---

# one.com - sökväg till roten

## #1 — oskob, 2006-12-22T23:53Z

Hej!

Jag sitter och pillar med .htaccess och lösenordsskydd. 
Jag har lite problem med den absoluta sökvägen till password-filen.
Så här ser det ut nu:

.htaccess

```
AuthName "Restricted Area" 
AuthType Basic 
AuthUserFile ???
AuthGroupFile /dev/null 

require valid-user
```

Lösenordsrutan kommer fram men den vill inte godkänna lösenordet. Jag antar att det är för att den inte hittar .htpasswd. Har testat en mängd olika sögvägar. phpinfo() säger såhär:

```
_SERVER["DOCUMENT_ROOT"]	/customers/x.se/x.se/httpd.www
```

Jag använde <http://www.tools.dynamicdrive.com/password/> för att kryptera lösenordet och lade det i min htpasswd-fil.

min .htpasswd ligger i en mapp som heter admin som ligger i rooten. Man kunde ju tänka sig att sökvägen skulle bli /customers/x.se/x.se/httpd.www/admin/.htpasswd

Det fungerar dock inte så bra. Ska det där httpd.www vara med i sökvägen? Någon som har hotell på one.com som har lyckats med det här? Supporten svarar inte på mina mail så jag är lite handfallen. 

Tack på förhand!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/155224

## #2 — oskob, 2006-12-23T00:20Z

Nej men titta. Det var transmission (ftp) som gick och fikade ett tag. Det var mycket riktigt /customers/x.se/x.se/httpd.www/admin/.htpasswd som var den rätta.

Jag har sökt runt lite på hur man fixar en utloggning men det verkar inte finnas någon lösning. Något jag helt missar?

Och en sak till. Hur säkert är detta?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1915410

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/155224-one-com-sökväg-till-roten
