---
title: "hosting av iis hotell.."
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/133181-hosting-av-iis-hotell"
topic: "Webbservrar"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/webbservrar"
author: "Diffen"
published: "2005-08-23T19:37:52.000Z"
updated: "2005-08-25T09:29:30.000Z"
replies: 2
views: 313
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/133181-hosting-av-iis-hotell"
---

# hosting av iis hotell..

## #1 — Diffen, 2005-08-23T19:37Z

tjenare

tänkte blåsa igång ett litet miniatyr webhotell här i hemmet för polares och mina egna sidor... för att slippa hålla på och ge ut en massa onödiga admin konton och för att inte själv behöva pilla med iis:en så undrar jag om någon vet hur exempelvis loopia eller något annat webhotell gör.

ska man köra hem iis 6.0 resourcekit tools? eller kör de med egenbyggda script? eller är det så gött att allt redan finns i iis 6.0 så jag bara behöver pussla ihop det hela? :D

svar nej jag vill inte använda mig av apache om någon skulle undra.

hoppas på svar.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/133181

## #2 — legis, 2005-08-24T16:31Z

Frågan är väl vad du vill göra. IIS använder sig av konton och de flesta webbhotell har sina egna scriptade lösningar för att sätta upp konton. Det finns även artiklar på microsoft.com gällande web hosting och hur man använder sig av isolerade processer.

Det är ingen barnlek att vara webbhotell, du bör ha bra koll på vad du gör samt ha goda scriptkunskaper.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1662483

## #3 — Diffen, 2005-08-25T09:29Z

Tack..

De va de ja ville veta. Dvs jag pallar inte med att peta med script och sådant utan då sätter jag hellre upp saker manuellt åt polare som skall hosta prylar hos mig.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1662640

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/webbservrar/133181-hosting-av-iis-hotell
