hej, jag har en d-link-604, och jag har alla inställningar rätt i enterprise manager men kommer inte åt servern endå, fast när jag kör utan 604:an så kommer jag åt den, någon som kan hjälpa mig med intällningarna???
Tänk på att sitter du på insidan så kan du inte använda utsidans/WANsidans ip-adress utan du måste använda den riktiga ip-adressen som servern har på insidan.
Konstigt, i min 604'a funkar det bra, jag har inte lagt in min server nånstans, bara de speficifika program som vill ha en port har jag lagt in i Virtual Server listan där. Den är grundinställd annars eller?
Själv har jag tyvärr ingen aning, tycker det ALLTID brukar krångla med nätverk för mig och när jag väl har löst det så brukar jag inte röra en enda parameter :)
Går det att pinga datorn?
254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25