Har försökt att anmäla detta med det går inte för dom har stängt alla brevlådorna. Kan ju inte vara speciellt smart att stänga info@ support@fsdata.se och hänvisa till ett formulär på webbsidan där man måste vara kund för att få lämna meddelanden.
FS-data köper nättjänster av utfors enligt ripe och såldes skall abuse anmälans till abuse@utfors.se. De får i sin tur kontakta FS-Data om de anser det befogat.
ok verkar som info@fsdata.se fungerar. Jag mailade till info@ support@ abuse@ fredrik@ och fick 2 st meddelanden tillbaka att jag skulle
besöka deras webbsida. Ett var från info@fsdata.se och det andra från support@fsdata.se så jag antog att det kom inte fungerade från någon av dessa adresser.
Jag har aldrig fått så mycket SPAM som när jag hade en av mina websiter hos FSData. Att få svar på varför var helt omöjligt trots att jag var kund. Det blev i alla fall en dramatisk ändring direkt när jag bytte till ett annat webhotell.
Det är inte för inget som FSDatas server finns med i antispam-programmens default-kriterier... :(
Jag hyr av FSdata och får galet mycket spam till och från. Nu har det varit lugnt ett tag, men kommit igång igen med 20 spam om dagen och inget kan göras åt sakn verkar det som...
Fick tag på kundtjänsten idag. Killen gick in på kundens webbsida och unsubscribade min adress. Så nu lär jag väl få ännu mer spam då dom vet att den fungerar... Det var allt han tänkte göra. Inte en varning till kunden som spammar, och om jag skulle få mer spam i framtiden från dom så skulle jag kontakta dom igen.
Snacka om service minded..