De har troligtvis stängt port 25 som du skriva ja. Leta upp vilken adress du skall använda för att skicka via deras smtp-server.
Hej hej, jag ska försöka vara så tydlig som möjligt med det här, för det kan nog tyckas lite rörigt till en början.
Jag kör web/ftp/mail-sever på en och samma burk (WinXP/Apache/Surgemail) som dessutom ligger bakom en brandvägg (D-Link DI-604). Portarna 80, 21, 25 och 110 är öppna, och jag har nyss kopplat en .se-domän till servern via loopia, och det fungerar jättebra. Det enda som inte fungerar nu är att jag inte kan skicka mail från min smtp-server ut till andra servrar (så länge jag skickar till min egen domän fungerar den bra).
Jag kollade i smtp-loggen i Surgemail, och där står det "DNS lookup failed" en massa gånger. Har kollat runt lite, och sett att windows standardport för DNS lookups är 53, men det känns inte helt rätt att jag ska behöva öppna denna bara för detta, eller?
Ett annat alternativ är ju att min ISP (Sydkraft Bredband) har stängt port 25, som verkar vara så populärt nu för tiden. Jag har dock inte lyckats hitta nåt om det, och jag avvaktar gärna med att kontakta dem så länge det går.
Någon som har bra koll på sånt här? Jag är lite av en rookie på detta området...

