---
title: "Lista på Klass A webbhotell."
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner/81472-lista-på-klass-a-webbhotell/page5"
topic: "Webbhotell & domäner"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner"
author: "phpdodo"
published: "2003-07-07T08:16:38.000Z"
updated: "2003-09-21T13:04:48.000Z"
replies: 81
views: 7665
page: 5
pages: 5
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner/81472-lista-på-klass-a-webbhotell"
---

# Lista på Klass A webbhotell.

_Sida 5 av 5._

## #81 — mlundbom, 2003-09-21T12:08Z

Nu blir jag arg.  x( 

> Sedan om att jag bara har läst denna tråd bulls-t, jag jobbar sedan länge inom webbhotellsbranschen plus att jag tidigare arbetat som IT-chef på stora samt små företag och följer kontinuerligt med flera olika forum, både svenska och utländska.

 
Om Du, Rec@llBJ, nu har den bakgrunden och erfarenheten så borde Du ha insett fördelarna med att man gör det man är bra på och sedan köper in kompetens för resterande. (Outsourcing/co-location). Huruvida serverhallen ägs av företaget som säljer tjänsten eller inte, det är fullständigt ointressant. Det viktigaste är som redan påtalats att driften sköts på ett professionellt sätt. Jag är bestämt övertygad om att tillgängligheten är betydligt mycket högre hos ett webhotell som köper tjänster för co-location framför de som bygger egna miljöer och hallar.

Vidare, så diskussionen kring telefonväxel eller inte - den är bara patetisk. Vi har ingen telefonväxel på jobbet, vi har outsourcat funktionen. Gör det oss oseriösa? Suck. Genom att -inte- ha en telefonväxel så kan vi ge våra kunder en betydligt mycket bättre respons.

/M

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1163520

## #82 — Bire, 2003-09-21T13:04Z

Vi har en flång ny telefonväxel på bilskroten som hanterar 20 anknytningar & 12 inkommande linjer om man nu vill & det är en lösning som kostar mindre än en server.. Mycket mindre än en server!!! ;)

Signerad Panasonic för den som undrar vad vi kör för lågbudgetsaker...

Snacket om telefonväxels vara eller inte vara kontra den kostnad som den medför är alltså helt orelevant i det här fallet. Har man ett telefonummer för hela verksamheten & hinner ta alla telefonsamtal där så är det ju fullkomligt värdelöst med en växel, likväl som det är en billigt sak att skaffa sen om det behövs!

Till  ex Aleborg behöver man ju inte ringa alls.. Man drar ett mail & får svar inom en liten stund, enkelt så det förslår.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1163549

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner/81472-lista-på-klass-a-webbhotell/page5  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner/81472-lista-på-klass-a-webbhotell/page4.md
