webForumDet fria alternativet

Zitehosting?

Webbhotell & domänerur Internet & Webbtjänster

10 svar · 1 073 visningar · startad av McIsaac

Medlem sedan okt. 20002 inlägg
Frågan#1

Är det nån som känner till/har erfarenhet av webbhotellet http://www.zitehosting.com/

Det verkar ju bra, eller?

Medlem sedan mars 2001238 inlägg
#2

Verkar vara samma som ligger bakom http://www.1place2u.com som nämns i en annan tråd här: http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&threadid=77794

Har ingen uppfattning om hur tjänsten fungerar, men rent generellt bör man tänka extra noga på ord som "fri trafik" och "obegränsat utrymme". "Livstidskonto" låter lite väl optimistiskt, så där bör man nog också lusläsa villkor etc.

Ett tillägg: Val av webbhotell beror naturligtvis också på vad du ska ha det till. Är det bara för exempelvis en personlig sida är ju inte kraven kanske lika höga som för en stor företagssajt.

Medlem sedan jan. 2003737 inlägg
#3

Jag förstår inte hur dom får sådana erbjudanden att gå ihop, fritt med trafik för 5:- per månad eller vad det var. Det räcker knappt till en gb trafik, på det billigaste stället. Och trafiken får dom väl knappast gratis.
Fler och fler företag basunerar och skriker ut sin marknadsföring överallt, lägger in på tok för mycket kunder på varje server, sen kör dom så länge det går, när det krashar totalt, så drar dom bolaget i konkurs, sen står tusentals kunder där utan som helst aning om vad som hänt.

Som föregående talare säger, akta dig för saker som fri bandbredd, det för oftast aldrig något gott med sig.
En annan säkerhet kan också vara att mot PRV kolla att företaget ens existerar, många så kallade webhotell idag drivs av vanliga privatpersoner som köpt större konton dom säljer delar av.

Medlem sedan mars 2001238 inlägg
#4

Jag gjorde lite research som jag inte tog med i mitt svar. Det organisationsnummer som anges på zitehosting.com tillhör Företagstemperaturen AB. På 1place2u.com anges Keymaster Sweden, som dock är ett avslutat bolag. Det verkar dock som om det är samma folk som driver båda sajterna om man jämför innehåll, whois etc. Förresten så är whois-uppgifterna inte helt sanningsenliga på sina ställen ser det ut som.

Medlem sedan dec. 2002536 inlägg
#5

Kollade också runt lite. Verkar som att dom även ligger bakom Webbmotell.nu. En sida som kanske inte ger det seriösaste intrycket.

Skulle aldrig betala för ett webbhotell där telefonsupporten kostar 15,70 kr/min. Vilket det gör på alla dessa tre webbhotell. Det är även samma nummer.

Medlem sedan maj 20023 372 inlägg
#6

sorhh skrev:

webbhotell där telefonsupporten kostar 15,70 kr/min.

Låter ju inte klokt. :x

Medlem sedan dec. 2002536 inlägg
#7

Skall tillägga att dom ligger bakom sidor som Modernatur.com som ni kan läsa mer om här.
Misstänker att dom även ligger bakom ErotikGuiden.com.

Reserverar mig för eventuella sakliga fel.

Medlem sedan maj 20023 372 inlägg
#8

Modernatur.com säljer bantningsplåster....*suckar*

Vad är det för fel på ErotikGuiden.com ? Tog bara en snabbtitt (Hittade dem inte på svarata listan där)

Medlem sedan dec. 2002536 inlägg
#9

Pellefant skrev:

Vad är det för fel på ErotikGuiden.com ?

Ingenting. Delgav bara all information jag kunde hitta.

Medlem sedan maj 20023 372 inlägg
#10

sorhh skrev:

Pellefant skrev:

Vad är det för fel på ErotikGuiden.com ?

Ingenting. Delgav bara all information jag kunde hitta.

Okey, då är jag med. :)

Tack.

Medlem sedan jan. 200363 inlägg
172 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.25f56b17
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
169 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)