webForumDet fria alternativet

Lunarstorm tappar greppet?

Webbhotell & domäner

16 svar · 567 visningar · startad av Gein

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
Frågan#1

Jaja, jag använder lunarstorm ibland ;)
Hur som helst. Ingen mer än jag och några vänner som märkt att lunar verkligen går tokslött, speciellt tider som nu. Det går knappt att ens logga in. När man är inne så möts man av Bjarne och ett felmeddelande som säger att man ska vara så söt och försöka igen om en stund. Till slut kommer man in och försöker läsa gästboksinlägg, möts av samma sida. Dagboken funkar väl 50/50 känns det som. När det inte är så många inne så funkar det ju iofs som det ska, men när det blir uppåt 20k+ medlemmar inne så går det trögt.
Även fast det är som det är så ökar dom på med fler funktioner åt användarna. Hur vore det om de löste problem innan det skapade nya? :( Är bara lite arg på dom och hur det sköter siten. x(

Om dom nu har så många medlemmar så tycker jag det borde kunna vara bättre än vad det är. De har t.o.m. en drös betaltjänster så jag antar att det får in en hel del pengar oxå.

Medlem sedan aug. 20022 436 inlägg
#2

Lunar är inget kul längre, man är glad om man ens kan logga in. Det är ju fel överallt och sen kostar ju nästan allt pengar där snart.. :(

Medlem sedan jan. 20012 204 inlägg
#3

gein höjer rösten.... kan inte vara lätt då de har så stor belastning!

Medlem sedan sep. 20005 700 inlägg
#4

P skrev:

gein höjer rösten.... kan inte vara lätt då de har så stor belastning!

Klart det blir massa arbete men jag tycker det är onödigt att bara bygga på siten ännu mera då den redan är överbelastad

Medlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#5

Lunarstorm va lite små fint i början men nu liknar det mest en fjortiscirkus med enbart kommersiella syften vad det verkar.

Medlem sedan okt. 20023 030 inlägg
#6

Lunars diskus Buggar skrev:

Kan ni inte ha sönder den prylen ni reparerade runt nyår igen - när den var trasig så funkade i alla fall gästboken, dagboken och allt annat som det skulle...

Håller med detta.. :e

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#7

Jag har börjat spara de dagboksinlägg jag skriver lokalt - tre stycken har dagen efter varit väck från LunarSug... :x

Medlem sedan jan. 20012 204 inlägg
#8

Finns annars ett program som laddar ner gbook/dbook inlägg och sparar dessa... Lunarspar tror jag det heter om du är intresserad stefan :e

Medlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#9

Tips: Skaffa en gratisgästbok någonstans ja lovar att det funkar både snabbare och bättre än lunar §e

Medlem sedan sep. 20012 186 inlägg
#10

Sen efter jullovet har jag knappt loggat in på Lunarstorm pga. segheten... tänker fortsätta så!

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#11

jag säger bara perkele. Det går piss segt nu.

Medlem sedan feb. 2001378 inlägg
#12

Börjar också bli less på lunarstorm...

Medlem sedan aug. 20021 752 inlägg
#13

Skulle titta hur sida som alla pratar om ser ut och vad fick man se?

HTTP/1.1 Server Too Busy

:)

/Viktor

Medlem sedan maj 20003 652 inlägg
#14

Gandalf skrev:

Sen efter jullovet har jag knappt loggat in på Lunarstorm pga. segheten... tänker fortsätta så!

Köper fanimej tårta åt dig om du fortsätter ;)

Medlem sedan aug. 20002 272 inlägg
#15

Och alla verkar vi få olika meddelanden.. ;)

**"Just nu är det stressigt
LunarStorm är Sveriges mest trafikerade sajt* och trots att kapaciteten ständigt förbättras kan du då och då råka ut för att maskinerna nekar din sidförfrågan för att kunna hinna ikapp kön."

"Bit dig i läppen, vänta ett litet ögonblick och försök sedan igen."**

Fakta:
LunarStorm har 750 miljoner sidvisningar varje månad vilket under kvällstid innebär att fler än 500 HTML-sidor skickas ut varje sekund. Källa: TNS Gallup

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#16

Som jag skrev i en annan Lunartråd...
"Lunarstorm växer så det knappt hinner med. Hur ofta möts man inte av "Var söt och försök igen lite senare" eller "HTTP 500"? Jag skulle aldrig ödsla tio spänn på en tjänst som inte fungerar för det är den inte värd.
LunarCrew borde först försöka lösa problemen som finns just nu innan de bygger vidare med fler funktioner och ännu fler problem."

Tengblad skrev:

nu liknar det mest en fjortiscirkus med enbart kommersiella syften vad det verkar.

Den uppfattningen har även jag.

Medlem sedan nov. 200227 inlägg
#17

De verkar dock ha åsikten att fler funktioner ger fördelen av att fler olika delar får ta hand om all belastning istället för att bara några enstaka får ta all stryk. Bör ju trots allt köras på ett flertal maskiner får vi hoppas. :)

275 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.2f471f9e
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
146 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)