jag har haft powernet i ett halvår nu ungefär, och det funkar jättebra. fast ip, snabbt nät och inga brandväggar eller annat dumt.
nackdelen är att det inte får vara några kullar eller annat i vägen för antennen... lite hus går nog bra, men inte gråberg. hade en kompis som inte fick det att funka. han lämnade tillbaka prylarna och fick pengarna tillbaka. han sitter idag på telia ADSL.. haha :e
Fast IP-adress och ingen brandvägg? Det låter inte som en anslutning för privatpersoner i mina öron. De jag känner med Powernet har inte det du nämner.
------------------
-------------------
Andreas Lännerberg
Jag hör till dom som betalar mina räkningar med glädje, men dom vill hellre ha betalt i pengar.
tja.. jag har iaf fast ip, samt ingen brandvägg så långt ögat kan nå... ;) fast jag har ju satt upp en egen förstås.
enda nackdelen är att man får ett sånt där radiokort som måste sitta i en dator.. dvs inte som adsl-modem som man kan stoppa i en hubb eller dylikt. det går ju iofs att fixa till en router ändå, och det finns säkert radiopryler som går in i en hubb.. men det fick inte jag iaf :)
Fast IP-adress och ingen brandvägg? Det låter inte som en anslutning för privatpersoner i mina öron
Bara för att man är privatperson så behöver man ju inte vara inkompetent. Jag kör BoNet och vi har också fast ip och ingen central brandvägg. När jag köper bandbredd till mitt hem så vill jag styra över min uppkoppling själv precis lika mycket som när jag köper bandbredd till ett företag.
Det bästa är ju om man kan välja själv, vanliga icke-nördar kanske känner sig tryggast med en brandvägg som ISPn står för men nördar som jag vill helst sköta den biten själv :)
------------------
"Med ett schysst järnrör slår man hela världen med häpnad" - Socker-Conny
Håller med helt att man ska kunna styra över sin egen uppkoppling. Men däremot trodde jag Powernet bara hade affärspaket som gav en anslutning utan brandvägg och fast IP-adress.
Bonet är inte tillgänglig på så många ställen heller. Tror att om de börjar expandera i Sverige skulle de kunna bli riktigt stora och äta andelar av Telia m.fl.
------------------
Andreas Nordenmark
128 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe