Om DomainZero

Webbhotell & domäner

10 svar · 1 192 visningar · startad av nicclas

Medlem sedan feb. 20001 050 inlägg
Trådstart#1

Finns här någon som provat domainzero.com [har redan provat namezero och namedemo :)]? De registrerar en domän åt en, i utbyte mot, ja just det, vad är det man måste göra för motprestation. Det verkar röra sig om att tacka ja till ett antal reklamerbjudanden men jag orkar inte förstå av vilken typ och omfattning.

Någon som har provat???

/nicclas - http://www.allanyheter.com

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#2

Ingen aning. Men här är en tidigare tråd:
>> http://cgi.webforum.nu/wf/Forum9/HTML/000233.html

Medlem sedan feb. 20001 050 inlägg
#3

Ahh, tack. Men problemet är ju inte att man inte kan be domainzero att skicka mailen till en adress som man inte "använder", det kan man ju alltid göra. Men, jag misstänker att man måste (för att få sin domän alltså) acceptera (använda/köpa) från några av reklamerbjudandena... Eller? Någon som har erfarenhet?

/nicclas - http://www.nic-sys.se

Medlem sedan mars 20002 520 inlägg
#4

Ingenting som inte kostar pengar har någon form av hake... i ovanstående del är det att man måste ta emot reklam. Själklart får namedemo pengar för att de skickar ut reklam till sina kunder och på så sätt kan de stå för kostnaderna av vad det kostar att registrera domäner.

Medlem sedan feb. 20001 050 inlägg
#5

Men man kan alltså dirigera om mail från dem till någonstans där man inte läsar utan problem?

/nicclas

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#6

(från domainzero.com)

3.1. Receive promotional offerings via email of various products and services from third party Merchants listed on our sign up page (the “Merchants’). At a minimum, you agree to accept at least one email from each of those listed Merchants; or (if you elect to not receive the promotional offerings):****

Med andra ord; du måste acceptera minst ett erbjudande som du får.

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#7

Jo, fast "haken" verkar vara att du måste svara på reklamerbjudandena, t.ex tacka ja till lite spam från något larvigt företag etc. Men det är ju inte så jobbigt, så länge man använder sig av en "skräpadress".

Jag testade att anmäla mig och det gick förvånansvärt smidigt, det tog ca 5 min från det att jag startade till dess att domännamnet registrerats. Det skall bli intressant att se om jag står som ägare i whois-informationen när den väl dyker upp, för det förstod jag det som att det skulle göra.

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#8

Hör av dig när du vet mer om alla mail som kommer ut, och vilka krav som ställs. :)

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#9

En sak till, enligt FAQ:n så finns det inga krav på att man ska behöva betala nånting.. :D :D :D

** Does "accepting offers" mean that I will receive email from various organizations or does it mean I must purchase a certain amount of item from these organizations?
There is no obligation to make any purchases. Accepting the offers provides the sponsors with your email address for being able to send you their offers.

Källa: http://www.domainzero.com/help.htm

Medlem sedan maj 2000755 inlägg
#10

Annars kostar det ju runt 110:- idag att skaffa en com-,net- eller org-adress, kanske ett bättre val för många?

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#11

..om man har tillgång till ett kreditkort dvs.. (vilket jag inte har :()

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)