Netintense - uppsägning

Webbhotell & domäner

2 svar · 464 visningar · startad av Erik Juhlin

Medlem sedan maj 200010 687 inlägg
Trådstart#1

Är väldigt trött på Netintense och har lust att säga upp avtalet. Men går det? Jag har ju (korkat nog) valt två-års avtalet.. Får man pengarna tillbaka då (har använt det mindre än ett år), eller blir det så att jag bara får flytta domänen?

Medlem sedan feb. 20002 612 inlägg
#2

Saxat lite ur villkoren från NetIntense.
§ 3.3 Abonnemanget kan sägas upp när som helst, för domänkonton är uppsägningstiden 1 månader. Uppsägning skall ske skriftligen (undertecknad av kontohavaren) via brev eller fax.

§ 3.4 Återbetalning av erlagd abonnemangsavgift görs endast i de fall då uppsägningen grundas på förändringar i abonnemangsvillkor eller allvarliga driftsstörningar för vilka Net Intense ansvarar. Vid driftstörningar återbetalas avgift motsvarande störningens varaktighet och vid förändringar i abonnemangsvillkoren återbetalas det hela resterande beloppet. Det belopp som skall återbetalas grundar sig på abonnemangets längd och kostnad.

Själv så har jag FS Data och har inte haft några problem med dom.

Medlem sedan aug. 2000350 inlägg
#3

Du kanske inte haft problem med fsdata, men andra har...
Det senaste jag så var det här...

247 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
118 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
124 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)