Jag vet att detta kan vara ett känsligt ämne då det vart på tapeten förut och jag vart väldigt nerbuad för att jag valt vegasys http://www.vegasys.net
som mitt hotell. Mer eller mindre så lät det ungefär som så här: vegasys är skit, dyra och kassa. Nu har jag under en längre tid kollat in olika diskussioner här i forumet om tips på olika förslag och även klagomål. jag har under det året jag haft mitt hotell intehaft en krasch ej heller inte ett endaste problem med uppkoppling eller annat , har även mitt internetabb. där.
Vad har ni för erfarenheter ?
Finns det ngn som har samma hotell ?
Jag tycker ej man skall klaga om man ej har personliga erfarenheter.
Varför ag valde det jag gjorde ? Nyfiken, visste INGEN som hade detta men hade folk i min närhet som hade Fs Data vilket i pris ligger på samma linje.
Mina krav ? Svensk, stödja asp, fp ex. nt lina och BRA och säker service
Allt detta tycker jag att jag får.
Vill ej höra bu och bä utan mer OM ni testat dem eller ngt annat
Nja, du blev nog inte kritiserad för att du valt ett visst webbhotell utan för att du gör reklam för något som det ligger i ditt intresse att det går bra för.
(Du har provision från detta webbhotell, var det inte så?!)
Nej jag har ingen provision där , är därmed inte helt ointresserad av vad som händer.
Och hur många har INTE gjort reklam här för det de tycker om ?
Om jag har mitt mobil abb. hos Comviq och är nöjd så får man ju säga det ? eller ? Likväl som om att ngn har haft taskig erfarenhet av företaget X ??
Jag är nöjd !!
Men det jag ville veta var alla de som kastade ur sej allt om hur dyrt och kasst det var ...Nå ? Varför , ge mej ett ex. Ni har ju gjort "reklam" för en massa webhotell både dåliga och bra
Att jag svara förra gången (el tom la in
själv) beror på att jag bara svarar och uttalar mig om det webhotell
jag nu befinner mig på.
Om VegaSys har jag inget att erinra,
eftersom jag aldrig använt det utan
är kvar på FS-Data trots att dom har
dålig support - typ svar på mail efter
en vecka eller inget svar alls?
Har varit och tittat på ditt W-Hotell
och tycker iof att dom är lite dyra
men allting är ju relativt.
Nä huvudsaken är ju att DU trivs, att Fs haft strul kan man ju som kund "stå ut med" tycker jag OM det beror på tex en säkerhets sak el. dyl.
Jag bet. 290 / i kvartalet på Vegasys vilket jag tror är ungefär lika mycket som de flesta andra. Och så var det väl en 1800:- i "startavgift"
Jag tycker iof att det är bra att det finns många webhotell. Men för att man är kund på X så behöver man ju snacka så J*A mycket skit om de andra eller ??
Själv betalar jag 375:-/kvartal(50Mb)
och hade en anslutningsavgift på
495:-, allt + moms då.
Sen kanske jag inte kika riktigt men
saknades inte cgi - katalog på vegasys?
Nåväl, med tiden får man se vad som händer.
Har iofs jäkla bråttom å få svar
ifall jag skulle få ngn hjälp
ifrån FS.
Dom erbjöd ju gratis E-handelsystem till oss som var med i kraschen.
Pele ...Nä jag hittade ej heller cgi hos Vegays Men det där med ehandle har jag läst om hos dem
Dessutom så 295:- per kvartal, drog av en 5:a men då har jag en deal , för det var ngt jag ej ville ha m en önskade mer meg istället Kundens marknad ju
Jo men, har man bra kontakter o då
menar jag att det går o prata med vederbörande så är det bättre om man
kan få göra en del ändringar med
hitan o ditan o bägge parter är nöjda.
Med sådan kommunikation skulle flera
Webb-Hotell klara sig bättre
från kritik
Nä varför det "a" ?? Kasta skit går bra , men nu när jag bett om att få veta varför så är alla såååå fega.Ger mej ej ! Kan man kasta skit får man banne tala om varför oxå. Jag skriker ej på detta forum om att X, Y, Z hotellet är skit , men det gjordes det om Vegasys.
Anneli, jag tror inte jag hade något att invända mot just Vegasys när du satte ut dina annonser i detta forum. Jag tror helt enkelt att folk tröttnade när du gång på gång upphöjde Vegasys i långa utlägg om deras förträfflighet.
ja jag VAR och JA jag bad om ursäkt när jag var "hetsig" FÖR Vegasys. Men skulle man orka och gå igenom alla tips om webhotell så ser man ju att (fejk) a gillar DET hotellet och b gillar DET hotellet mm mm Men det är ingen som fick ta så mkt skit som jag tyckte att jag fick.Skall man kritisera så tycker jag åtminstone att man kan ha så pass mkt "stake i sej" att man vågar skriva sina uppg. !!