ja snart blir det väl olagligt att skriva absolut, istället får man använda sig av ab**lut eller @bs0lut. Ska man skratta eller gråta?
www.absolut.nu VS vin & sprit
291 svar · 59 578 visningar · startad av mattiasnordin · sida 12 av 15
Frågan, av mattiasnordin
Hej. Jag äger domännamnet www.absolut.nu. Har haft det i ca 4 år. Jag använder denna site till lite experiment/min privata hemsida. Innehåller inte något jätteintressant. Hur som helst. V&S har nu anklagat mig för att jag gör varumärkesintrång för att jag använder ordet ABSOLUT i mitt domännamn. De vill att jag ska lämna över domännamnet. Om jag inte gör detta startar do
Läs frågan i sin helhet →jag uppfattar nästan artikeln om att "vin" och "sprit" skulle vara registrerade som varumärken som ett skämt med tanke på att de hackade på "Esprit" och "Svinto". dessutom så tvivlar jag på att de skulle få registrera "vin" och "sprit" som separate ord. "Vin & Sprit AB" är väl inga problem, men annars får de inte göra det.
vad jag finner intressant är att V&S har fått varumärken som "absolut" och "absolut citron" registrerade av PRV. speciellt om det är sant att det finns människor som heter Citron i efternamn. i sådant fall säger nämligen lagen att samtliga personer med efternamnet Citron måste ge sitt godkännande innan en sådan varumärkesregistrering går igenom.
vet nämligen företag som haft problem med att registrera sina företagsnamn p.g.a. att folk har hetat samma sak i efternamn.
saxat från PRV:s hemsida:
Du får normalt inte heller registrera:
a.) statlig och internationell beteckning eller kommunalt vapen
b.) geografiska namn
c.) någon annans tidigare sökta eller inarbetade varumärke eller firma.
d.) någon annans släktnamn eller någon annans mönster.
om nu detta stämmer så är jag ytterst oroad hur pengar och framgång som företagare kan hjälpa dig att sätta dig över lagen. att få fördelar är väl en sak, men en lag är en lag. dock ska jag ha detta som god ursäkt om jag blir haffad för fortkörning. "kan vin&sprit kan tamefan jag med."
wazid skrev:
...säger Vin och Sprits propagandadirektör O. P. Andersson ...
Är inte O.P Andersson ett spritmärke?
schyssta saker!
kanske borde vi ta upp det hela med sverker olofssons plus eller något annat tv-program / tidning som skulle kunna förstöra vin&sprits rykte?
funderar på att lägga upp en protestlista också..
joffe skrev:
schyssta saker!
kanske borde vi ta upp det hela med sverker olofssons plus eller något annat tv-program / tidning som skulle kunna förstöra vin&sprits rykte?
funderar på att lägga upp en protestlista också..
Ja!!!!! låt oss göra en protest sida eller nått!
jag vispar ihop den under kvällen så återkommer jag när det är klart!
joffe skrev:
jag vispar ihop den under kvällen så återkommer jag när det är klart!
Vispar? Vodka ska väl skakas :q
ja, vanlig vodka ska skakas. absolut vodka ska vispas ut i vasken för bästa effekt.
https://www.dataporten.com/absolut
protestera på!
Skummade igeom denna lång tråd... Kontaktades någon tidning?
davids skrev:
wazid skrev:
...säger Vin och Sprits propagandadirektör O. P. Andersson ...
Är inte O.P Andersson ett spritmärke?
Jajemen, OP Andersson är ett brännvin med samma kryddning som Skåne, fast dubbelt så mycket. V&S som tillverkar naturligtvis. ;)
Det med Absolut Beach i Australien stämmer, men jag tror knappast att de har en befattning med titeln "propagandadirektör", så jag litar inte ett spår på den där texten. :l
Texten på "socker.nu" lär inte vara sann.
Så här skriver de själva;
Socker är en satirisk nättidning som bäst avnjuts med ett sinne för humor. Nyhetsrapporteringen häri gör inte anspråk på att vara korrekt, saklig eller opartisk, och man kan således inte utgå från att något är sant bara för att det står i tidningen.
kunde tänka mig det. men med tanke på vad som har hänt tidigare så var det inte sååå långt från sanningen.
9 personer har skrivit upp sig på protestlistan än så länge. fler ska vi bli! mattiasnordin, kanske posta länken på din hemsida?
Har på börjat något... Återkommer... // M
mm gör det, jag blev flyförbannad igår när jag läste genom tråden..
hatar verkligen sånt här, nån måtta på överdrift och kränkande av den enskilde svensken får det väl vara!
sucks
Läste i något dokument att det var tillåtet att använda sig av "www.registrerat-varumärke-sucks.nu" för att visa sitt missnöjje med produkten.
Kollade för någon minut sedan dessa addresser:
https://www.absolutsucks.nu
https://www.absolutsukks.nu
https://www.absolut-sucks.nu
https://www.absolut-sukks.nu
https://www.absolutesucks.nu
https://www.absolutesukks.nu
https://www.absolute-sucks.nu
https://www.absolute-sukks.nu
Alla visade sig vara lediga om det är någon som känner sig på bråkhumör.
funderar fortfarande att lägga upp en grov porrsida på https://www.absolut.st
www.absolut.stock : )
Detta är humor :e Speciellt med inställningen man får efter att ha läst denna tråd.
"Det årliga varumärkespriset Signum, som delas ut av patent- och varumärkesbyrån Groth & Co, går i år till The Absolut Company. Spritföretaget prisas för sitt sätt att bevaka Absolutvarumärket från snyltare." från http://www.dagensmedia.se/uploaded/template/asp/dagensmedia_mall.asp?version=8953
Va !!!???? Det är ju helt absurt. Jag blir ju nästan vansinnig när jag läser detta. Får de pris för att de använder kvalificerat maktmissbruk????!!!
De verkar ju dessutom skryta med det hela! :e
Otroligt...
joffe skrev:
ja, vanlig vodka ska skakas. absolut vodka ska vispas ut i vasken för bästa effekt.
https://www.dataporten.com/absolut
protestera på!
Varför har du tagit bort sidan? :(







