webForumDet fria alternativet

Webbhotell?

Webbhotell & domänerur Internet & Webbtjänster

2 svar · 488 visningar · startad av rikard81

Medlem sedan mars 2007311 inlägg
Frågan#1

Hej. Har knackat ihop en sida åt ett litet nystartat företag. Nu är det så att ägaren har endast registrerat domänamnet. Alltså inget webbhotell. Hon har registrerat domänen hos Loopia. Nu till frågan. Tycker inte ni att det är bättre att hon även har webbhotell och domän registrerat på samma ställe (loopia), Vilket känns tryggare och då hon även får en proffsigare mejl-adress än den telia.se adress hon har nu?

Annars. Hur är det med dom gratisbaserade webhotellen och sedan att vidarebefodra till hennes köpta domän? Mycket reklambaserat?

Med Vänliga Hälsningar / Rikard

Medlem sedan mars 2007311 inlägg
#2

Om ni tycker det är bättre med ett gratis webbhotell. Kom gärna med tips på gratis reklamfria webbhotell.

Medlem sedan juni 20084 inlägg
#3

Så länge man använder dns så kommer man att få något@domän.tld, om webhottelet stödjer det, vilket de flesta gör.

Innan ni beställer måste man tänka på ifall hemsidan kommer besökas mycket eller bara lite. Gratis webbhotell brukar vara mindre snabba och ha lite mindre uppetid.

Som gratis webbhotell skulle jag rekommendera byethost.com och 000webhost.com, båda har stöd för dns och är reklam fria samt är hyfsat snabba.

Edit: Information om vad dns betyder finner du här http://sv.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System

136 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.b746b907
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)