webForumDet fria alternativet

2 frågor om domän

Webbhotell & domäner

4 svar · 797 visningar · startad av mackanz

Medlem sedan sep. 2003443 inlägg
Frågan#1

Hej!
Har två frågor om domännamn.

1. vart köper man enklast och billigt en .cc adress??
Alla domäner är upptagna åt kunden och .css var det enda som är ledigt.

2. Kunden har ett konto hos Glocalnet. Hur kopplar man domänen dit när man inte har någon DNS att peka adressen mot. För hemsidan ska ligga hos Glocalnet på företagrens konto som denne har där.

Medlem sedan juli 2001220 inlägg
#2

Du kan registrera på ex godaddy.com

Angående att peka domänen så är det väldigt konstigt om inte glocalnet har någon dns som du kan använda om det är ett företagskonto. Eller menar du att det är ett hemsideutrymme som ingår i ett bredbandsabonnemang ?

Hur som helst kan du använda godaddy till att peka på den url ni har av glocalnet. Vidarbefordring eller att framedölja domänen är dock inte att rekommendera. Så kolla om ni verkligen inte kan knyta en domän på riktigt till deras konto!

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#3

mackanz skrev:

Hej!
Har två frågor om domännamn.

1. vart köper man enklast och billigt en .cc adress??
Alla domäner är upptagna åt kunden och .css var det enda som är ledigt.

2. Kunden har ett konto hos Glocalnet. Hur kopplar man domänen dit när man inte har någon DNS att peka adressen mot. För hemsidan ska ligga hos Glocalnet på företagrens konto som denne har där.

1. Som föregående talar föreslagit så kanske GoDaddy.com säljer billigast. Men du menar väl att ".cc var det enda som var ledigt", va? Nu är ju kanske inte .cc den toppdomän man vill ha. Folk kommer nog få väldiga problem att komma ihåg den. Kan inte kunden hitta en variation på sin "önske-domän" med .com?

2.Kunden måste väl ha uppgifter från Glocalnet om detta. Anars får du väl kolla med Glocalnet direkt. Men dom måste ju ha en DNS, annars kan dom ju inte ha sajter med egna domännamn, utan bara typ http://glocalnet.se/~mitt-kontonamn eller nåt. Om det ligger till så, så föreslår jag att ni hittar ett "riktigt" webbhotell. Ett hyfsat bra kostar ju i alla fall inte så förfärligt mycket.

Medlem sedan sep. 2003443 inlägg
#4

Just det domänenamnet kunden vill ha finns bara .cc ledigt
Vet att det ej är den bästa men vad gör man?
Vad står cc för??

Annars kan man kanske lägga till ordet music efteråt för det såg jag var ledigt
exempel: bandetsnamnmusic.se

Sidan där adressen ska köpas bör vara svensk.

Hemsidan ska ligga på kundens egna glocalnet som denne har hemmavid.

Det är inget företag vi snackar om utan ett band.

Medlem sedan nov. 200742 inlägg
#5

.cc står för "cocos" och är en cctld, delvis en domän som tillhör te.x ett land.
http://www.iana.org/root-whois/index.html.

.cc kan du registrera hos loopia,crystone m fl.

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
120 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
124 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
130 ms — ändringar (db)