---
title: "Kan ni se min sida?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner/167132-kan-ni-se-min-sida"
topic: "Webbhotell & domäner"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner"
author: "Poteta"
published: "2007-12-10T16:42:52.000Z"
updated: "2007-12-10T20:23:05.000Z"
replies: 12
views: 668
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner/167132-kan-ni-se-min-sida"
---

# Kan ni se min sida?

## #1 — Poteta, 2007-12-10T16:42Z

Jag har flyttat över min sida från Surftown till Binero. Ompekningen kan ta upp till 24 timmar enligt uppgift, det är just nu ca: 9 timmar sedan övergången. Jag kan inte se sidan än men det hade varit kul att se om någon av er kan se den.

E-posten funkar inte heller men det hoppas jag kommer att funka i morgon.

[Min sida.](http://www.stjernstrom.nu)

/edit
Förstasidan är mest vit med min logga på.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/167132

## #2 — visslaren, 2007-12-10T16:44Z

Japp, fungerar för mig.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060186

## #3 — Poteta, 2007-12-10T16:45Z

> **visslaren skrev:**
>
> Japp, fungerar för mig.

Tack!
Det var likadant förra gången, de flesta verkade kunna se sidan utan jag... Vet inte vad det beror på men jag verkar ligga sist på något sätt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060187

## #4 — aasah, 2007-12-10T17:05Z

Jag ser den. :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060190

## #5 — JonathanS, 2007-12-10T17:11Z

> **Poteta skrev:**
>
> Tack!
> Det var likadant förra gången, de flesta verkade kunna se sidan utan jag... Vet inte vad det beror på men jag verkar ligga sist på något sätt.

Förslagsvis att du tömmer cache-minnet i din webbläsare/operativsystem.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060193

## #6 — Sico, 2007-12-10T17:17Z

CTRL + F5 is teh shit

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060195

## #7 — Lasp, 2007-12-10T17:23Z

Först fick ingen träff på Min sida  Nu kommer jag in så jag kan se dina album??

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060198

## #8 — Poteta, 2007-12-10T18:56Z

> **Sico skrev:**
>
> CTRL + F5 is teh shit

Hjälper inte, har provat både med och utan CTRL.

> **Lasp skrev:**
>
> Först fick ingen träff på Min sida Nu kommer jag in så jag kan se dina album??

Då funkar det inte för dig än Lasp, det är filerna på mitt gamla webbhotell du ser.   :) 

Vad är det som styr detta? Beror det på vilken uppkoppling man har? Själv har jag Comhem.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060225

## #9 — Lasp, 2007-12-10T19:17Z

Nu kom jag in till Stjernström  tryckte exakt lika.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060229

## #10 — carl_x, 2007-12-10T19:22Z

Tar ju ett tag innan alla DNS:er är uppdaterade.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060234

## #11 — doridori, 2007-12-10T19:29Z

Eller så kanske din dator är för långsam!

  :birp

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060237

## #12 — Funken, 2007-12-10T20:15Z

Anledningen till varför du får din gamla sida medan övriga som aldrig besökt din sida får den nya, beror inte på din dator utan de DNS som finns på vägen.

Alla namnservrar har en cache med information. Om du inom senaste timmarna/dagarna(beror på vad ditt webbhotell har för inställningar för giltigheten på din dns-information) besökt din sida så har alltså din isp namnservrar redan den informationen lagrad. Så när du besöker din sida kommer du rätt direkt, utan att behöva kontrollera med webbhotellets namnservrar var du ska. I detta fallet är ju dock informationen gammal och du kommer fel.

Övriga som inte besökt din sida kommer troligen att passera namnservar som inte har information om din sida. Dessa vänder sig då till de huvudnamnservar som finns registerade för din domän och frågar var de ska. Då de vänder sig direkt till källan, får de den nya informationen och de kommer rätt.

Tips är att du ställer ner giltighetstiden på hur länge namnservarna världen över får cacha din information innan du påbörjar en flytt. På det sättet kan du minimera nertiden för de besökare som hamnar på cachad information!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060241

## #13 — Poteta, 2007-12-10T20:23Z

> **Funken skrev:**
>
> Anledningen till varför du får din gamla sida medan övriga som aldrig besökt din sida får den nya, beror inte på din dator utan de DNS som finns på vägen.
> 
> Alla namnservrar har en cache med information. Om du inom senaste timmarna/dagarna(beror på vad ditt webbhotell har för inställningar för giltigheten på din dns-information) besökt din sida så har alltså din isp namnservrar redan den informationen lagrad. Så när du besöker din sida kommer du rätt direkt, utan att behöva kontrollera med webbhotellets namnservrar var du ska. I detta fallet är ju dock informationen gammal och du kommer fel.
> 
> Övriga som inte besökt din sida kommer troligen att passera namnservar som inte har information om din sida. Dessa vänder sig då till de huvudnamnservar som finns registerade för din domän och frågar var de ska. Då de vänder sig direkt till källan, får de den nya informationen och de kommer rätt.
> 
> Tips är att du ställer ner giltighetstiden på hur länge namnservarna världen över får cacha din information innan du påbörjar en flytt. På det sättet kan du minimera nertiden för de besökare som hamnar på cachad information!

Glasklart, tack för förklaringen! (y)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2060242

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner/167132-kan-ni-se-min-sida
