---
title: "Scorpiondata?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner/165585-scorpiondata"
topic: "Webbhotell & domäner"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner"
author: "PiXL"
published: "2007-10-17T20:16:38.000Z"
updated: "2010-03-11T05:25:37.000Z"
replies: 8
views: 937
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner/165585-scorpiondata"
---

# Scorpiondata?

## #1 — PiXL, 2007-10-17T20:16Z

Halloj..

Hört mycket bra om scorpiondata så jag registrera mig för 2 dagar sen men har fortfarande inte fått några kontouppgifter? Tar det generellt såhär lång tid på alla webbhotell? Kanske ska byta?

Någon som har tips på något annat billigt bra webbhotell?
Har kollat lite på binero.se och verkar vara helt ok?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/165585

## #2 — Web-Tor, 2007-10-17T20:29Z

> **PiXL skrev:**
>
> Hört mycket bra om scorpiondata så jag registrera mig för 2 dagar sen men har fortfarande inte fått några kontouppgifter?

Okey.

> **PiXL skrev:**
>
> Tar det generellt såhär lång tid på alla webbhotell?

Nej.

> **PiXL skrev:**
>
> Kanske ska byta?

Ja.

> **PiXL skrev:**
>
> Någon som har tips på något annat billigt bra webbhotell?

Vad är det du söker?

> **PiXL skrev:**
>
> Har kollat lite på binero.se och verkar vara helt ok?

Absolut!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2042543

## #3 — PiXL, 2007-10-17T20:41Z

> **Web-Tor skrev:**
>
> Vad är det du söker?

Har bara tänkt ha ett ställe där man kan leka med Joomla och sen kanske fixa ett fotogalleri. Så testar nog binero.se 

Kan jag bryta nu med ScorpionData så jag inte får en faktura om ett par dagar? Verkar inte stå något på hemsidan om det.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2042549

## #4 — Danne V, 2007-10-17T21:05Z

> **PiXL skrev:**
>
> Halloj..
> 
> Hört mycket bra om scorpiondata så jag registrera mig för 2 dagar sen men har fortfarande inte fått några kontouppgifter? Tar det generellt såhär lång tid på alla webbhotell? Kanske ska byta?
> 
> Någon som har tips på något annat billigt bra webbhotell?
> Har kollat lite på binero.se och verkar vara helt ok?

Scorpiondata är egentligen ett bra hotell. Dom har en jädra ordning på grejerna osv.

Problemet är att dom har norra Europas sämsta support/feedback. Jag hade ett konto hos dom under några veckor i våras. Men eftersom det tog i snitt 2,5 dar att få svar på enkla frågor, så frågde jag till slut om detta var deras normala "speed".

Micke (eller vad han nu heter som driver företaget) svarade (efter 3 dagar :) ) att dom tyvärr hade den svarstiden p.g.a. belastningen. När jag förklarade att detta naturligtvis var något som jag inte kunde acceptera och ville avsluta kontot fick jag mina slantar tillbaka direkt utan knot.

Jag tror han satsar på stora kunder. Inte småskuttar. Men han var schysst i alla fall.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2042559

## #5 — PiXL, 2007-10-17T21:21Z

Ah okej, Bör jag maila dom och säga att jag vill avsluta fast jag inte fått några kontouppgfiter än? :p

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2042571

## #6 — Robarb, 2010-03-05T14:04Z

Vill verkligen varna för scorpiondata. Jag har haft kontot där men drar mig ur pga deras obefintliga ordning och urusla support. Först släcker de ned min domän efter att ha skickat fakturan till fel adress, trots att de fått adressändring ett halvår i förväg. Sen går det inte att få rättelse varken via telefon eller mail. Ingen hör bara av sig!!! Så om ni toltererar en upptid på 0% så kanske scorpiondata kan kännas billga .. och billiga är vad de är.

Helt enkelt skit hela vägen ... nu går jag till seriösare leverantör ...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2227465

## #7 — Lasp, 2010-03-05T15:19Z

Hej Robarb och välkommen till en seriös sajt. Här tar man normalt inte upp en två och ett halvt år gammal tråd och öser galla över en leverantör!
Så skriver vi tolerera istället för toltererar samt billig istället för billga.
Men du är välkommen att utveckla det hela lite mer, gärna med bra data! :OO :e

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2227468

## #8 — SajtXL, 2010-03-10T23:23Z

Som motpart, haft Scorpiondata under två perioder,
aldrig haft något att klaga på. 

Bytte webbhotell då de hade höga krav för att få bli åf åt dem.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2230783

## #9 — Danne V, 2010-03-11T05:25Z

> **[Lasp skrev:](https://www.webforum.nu/p/1499654)**
>
> Hej Robarb och välkommen till en seriös sajt. Här tar man normalt inte upp en två och ett halvt år gammal tråd och öser galla över en leverantör!
> Så skriver vi tolerera istället för toltererar samt billig istället för billga.
> Men du är välkommen att utveckla det hela lite mer, gärna med bra data! :OO :e

Huh?  :q  :q  :q

Till "Robarb": Visst får man ta upp gamla trådar och kritisera leverantörer, oavsett hur gamla trådarna är. Lasp vill väl, men är varken representant för forumet eller särskilt duktig att stava själv.  ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2230784

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/webbhotell-domaner/165585-scorpiondata
