Coccozz skrev:
Det är möjligt, men det rör sig om ett tillfälligt erbjudande. Gissar att man tänkt att man istället för att lägga massa pengar på att annonsera lägger samma pengar på rabatterade avgifter och på så sätt låter reklamen ske ryktesvägen... Bara en gissning...
Hoppas du har rätt. Anser att minst 50 kr/månad är rimligt. Hur ska hotellägaren annars ha råd med mat på bordet och en bra support.
DecibelMedlem sedan jan. 2003737 inläggSjälvklart är det en begränsad kampanj, just denna pågår Februari ut.
TThomasaMedlem sedan aug. 2002351 inlägg Finns avtal som krävs för att vara laglig med Hosting på Windowsplattform, alltså SPLA (Service Provider License Agreement), svårt att gå runt med 5kr/mån om man har licenser och avtal på allt?
CCoccozzMedlem sedan apr. 20032 072 inlägg @ Thomasa, jag rekommender att du besöker https://www.jx.se och/eller läser inläggen i tråden ordentligt. Känns som en snabbpost ;). Vad vi diskuterar är ett erbjudande som är tidsbegränsat t.o.m. slutet av februari. Mer information på jx.se.
Ord. Pris på paketet som nu kostar 5,-/mån är 60,-/mån, känns det bättre?
TThomasaMedlem sedan aug. 2002351 inlägg Ja då är det åtmindstone möjligt. Annars skulle det behövts väääldigt många användare per server.. Jo jag såg att det var tidsbegränsat, och ja det var en snabbpost ;)
CCoccozzMedlem sedan apr. 20032 072 inlägg Haha, ja, jag är verkligen inte rätt person för att säga något :r
SsadsmileMedlem sedan jan. 2002177 inlägg Jag kör på JX sedan någon vecka tillbaka. Det var lite strul med en domänregistrering för min del, men jag mailade JX och fick snabba och bra svar och problemet löste sig snabbt.
Förutom det så verkar allt bara bra hos dom, både efter vad jag själv har upplevt och vad jag har hört av andra.
CCoccozzMedlem sedan apr. 20032 072 inlägg Haha, ska bara övertala far så kommer jag ligga därmed sedan. Fan va det är surt att inte vara myndig...än :p
DecibelMedlem sedan jan. 2003737 inlägg
Thomasa skrev:
Finns avtal som krävs för att vara laglig med Hosting på Windowsplattform, alltså SPLA (Service Provider License Agreement), svårt att gå runt med 5kr/mån om man har licenser och avtal på allt?
Självklart uppfyller vi de krav SPLA ställer och innehar också licensiering för våra windowstjänster efter samma modell.
JjonnyzMedlem sedan okt. 2004502 inlägg En licens för en windowsbaserad webbserver kostar cirka 100 kr/mån. Det krävs alltså 20 kunder för att dra in licenskostnaden för en webserver.
Sedan är inte det här ett ordinarie pris som JX har tänkt köra vidare med. Det är en kampanj där jag förmodar att förhoppningen är att tillräckligt många stannar kvar som kunder och betalar ordinarie pris för nästa period för att det ska löna sig.
JjoneloMedlem sedan feb. 200622 inlägg Registrerade ett konto på stört då jag såg deras femkronorskampanj och det har rullat på helt utan problem i någon månad nu. Har varit i kontakt med supporten ett par gånger och där har jag fått svar snabbt. Nu är det dags för företaget jag jobbar för att rulla igång en egen server där. Kommer säkert att fungera kalas det också.