webForumDet fria alternativet

Specifik dekoder för Tele2vision (Kabelvision)..?

Webbhotell & domäner

12 svar · 4 729 visningar · startad av :stefan:

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
Frågan#1

Jag bor hos en utmärkt hyresvärd, men som dessvärre är uppkopplad mot Tele2vision (fd Kabelvision) på kabeltv-sidan. :bla

Nu har jag tröttnat på att varken ha 4+ eller Discovery bland kanalerna (däremot de oerhört spännande TCM och Animal Planet... :OO) och funderar på att åtminstone peta in några till av vad jag vill ha.

Enligt deras hemsida (som är rätt värdelös) har jag kommit fram till att Pluspaketet borde kosta 40 spänn för mig eftersom jag redan har deras kabelutbud. Dock finns inte just det utbudet redovisat på siten, de vill väl inte skylta med det...

Dock: 399 spänn i inträde, 20 spänn per månad i dekoderhyra och 25 spänn i aviseringsavgift gör ju att det barkar iväg jämfört med 40 spänn för själva kanalerna.
Alltså ska vi kapa kostnader! :e Färre inbetalningstillfällen är inga problem, men kan man köra med vilken dekoder som helst, eller är det specifika som gäller?

Jag har läst lite om digitaltv, men Jönköpings sändare slocknar inte förrän november nästa år och Boxer är åt helvete för dyrt än så länge.

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#2

Medan jag dumförklarar mig själv tar jag och flyttar tråden från Musik, TV & Film till Elektronik & High-techprylar... :r :e

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#3

De använder vad jag vet "speciella" dekodrar, jag har i alla fall aldrig sett dem i något annat sammanhang. Hittar sådana på loppis ibland, så det borde ju vara möjligt att köpa en billig och begagnad dekoder och sedan betala via autogiro.

Med tanke på att Tele2vision går över till digital-tv nästa år rekommenderar jag dock att inte betala mer än någon spottstyver för dekodern.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#4

Det jag har att säga är att deras bildkvalitet, iaf här i Falun, är katastrofal + att text-tv knappt funkar.

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#5

Tja, det är aningen av skuggor på nån kanal ibland, men annars funkar det tekniska utan anmärkningar här i stan iaf. Iofs bor jag inom synhåll från kabeltv-masten men iaf. :e

muskot: Jo, jag kikade som snabbast på Blocket igår, men hittade inget matnyttigt direkt. Får väl leta lite noggrannare. ;)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#6

http://www.blocket.se/view/6509463.htm?caller=ogl_s&l=0&c=1&city=0

Så ser de ut i alla fall, men jag skulle aldrig i livet betala 900 kr för en sådan.

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#7

Hittade den också, men 900 spänn? Eller hur...

Medlem sedan feb. 20003 257 inlägg
#8

Digitalboxen är väl ingen direkt höjdare, tusen och en olika sladdar av flera olika varianter, design som hör hemma för en mindre evighet, dessutom tycker jag de har lite höga priser för lite vettigt, funderar själv på att skaffa Canal Digital/Viasat med satellitmottagare på balkongen istället, fler kanaler till samma pris :l

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#9

Parabol är inget alternativ för mig (norrbalkong... :x) eftersom värden nog skulle ha ett och annat att säga om jag bultade upp den på väggen bredvid köksfönstret... :e

Men nu har jag läst lite till i reklamfoldern som kom hem (och som satte igång tankarna) och på nätet ser jag nu att jag kanske kan undvika inträdesavgiften i alla fall. Det är ju åtminstone ett steg i rätt riktning. ;)

Medlem sedan sep. 20071 inlägg
#10

Sökte Kabelvision på Google och hittade piratdekodrar som tar in alla kanaler priset var dock 900:- för dom också.

Medlem sedan maj 20053 909 inlägg
#11

Eh, ok. :OO
Tack för tipset. Kolla gärna datum på tråden innan du postar nästa gång. :e
Dessutom tror jag det är en väldigt dum idé att skriva om piratdekoder här.

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#12

Framförallt flyttade jag ifrån Tele2vision-skiten för två månader sen (jubel och fröjd! :e) och om några veckor flyttar jag in i ett Com Hem-hus (mera jubel och fröjd! :birp)... ;)

Medlem sedan apr. 20022 743 inlägg
#13

:stefan: skrev:

Framförallt flyttade jag ifrån Tele2vision-skiten för två månader sen (jubel och fröjd! :e) och om några veckor flyttar jag in i ett Com Hem-hus (mera jubel och fröjd! :birp)... ;)

Illa, bor i ett själv :(

Trodde ju att eftersom jag redan hade grundutbudet (via hyran) så kunde jag bara köpa till de kanaler jag ville ha extra. Men icke sa nicke.

För att kunna ha några extra kanaler så var man tvunget att ha något utav deras Smal, Medium eller Large abonnemang. Jag måste alltså ta ett till abonnemnag med grundutbudet och sedan välja till andra kanaler. Betala får två grundutbud alltså eftersom det jag har "tillhör" fastigheten och inte mig.

272 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.e96017d9
130 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
139 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)