webForumDet fria alternativet

Frakt på tv från InWarehouse?

Webbhotell & domäner

2 svar · 324 visningar · startad av magnusfeldth

Medlem sedan jan. 20034 480 inlägg
Frågan#1

Jag försöker hitta vad frakten kan bli om jag skulle beställa denna tv:n http://www.inwarehouse.se/hemma/productDetail.aspx?Id=e930597&node=30&category=WEBF

alltså en LG RZ-32LP1. Hittar det dock inte. Mailade igår och har inte fått svar (dåligt, 24 timmar borde de kunna klara av en sån enkel fråga)

Enligt pricerunner hittar jag en uppgift, men jag vet ju inte alls om den stämmer, 86 kr låter väldigt lågt för att skicka en sån stor grej.

Please help me :)

Medlem sedan jan. 2003737 inlägg
#2

Enda man hittar är...

3.2
Såvida inte annat överenskommits sker leverans från inWarehouse lager i Sverige. inWarehouse ombesörjer på begäran för kundens räkning transport inklusive transportförsäkring och väljer lämpligast transportsätt efter överenskommelse med kunden. Om inWarehouse ombesörjer transport skall kunden ersätta inWarehouse utgifter i samband med transporten om annat inte överenskommits

Så dom kanske inte kan ge prisuppgift då dom varierar transportföretag efter vad det är för produkter ?
Kolla med posten alt. schenker vad dom skulle ta för det, personligen gissar jag på 3-500:- , jag betalade 900 spänn för min 96 kilos tv och dendär har jag svårt att tro väga så speciellt mycket.

Edit: vet att InWarehouse använder både posten och schenker då jag beställt där tidigare, kanske har ändrats senaste tiden.

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#3

Inte så mycket till svar, men ändå: http://www.inwarehouse.se/faq.aspx

Hur mycket kostar frakten?
Svar: InWarehouse tillämpar differentierad frakt. Detta innebär att frakten varierar i förhållande till godsets och leveransens karaktär. Hur långt det ska skickas, hur otympligt det är samt hur leveransen sker är avgörande för den totala fraktkostnaden. Hör med din säljkontakt eller kundservice om du önskar aktuell prislista.

Du får helt enkelt invänta svar. Pricerunners uppgift kan du inte anta gäller mer än den pryl som var aktuell i just det fallet.

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
136 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
134 ms — ändringar (db)