webForumDet fria alternativet

vem har denna server?

Webbhotell & domäner

8 svar · 586 visningar · startad av eriks

Medlem sedan apr. 20011 418 inlägg
Frågan#1

Hej,

Jag försökte skicka mail till en person. Tillbaka fick jag att det gick inte, plus lite text, varav lite var:

host mail.hemligserver.com[000.000.000.000] said: 550

(har bytat ut till hemligserver, och ip till 000.000.000.000 för det kändes bäst).

Men hemligserver.com var inte den adressen jag skickat till! Jag hade skickat till ett annat företag. Betyder det att hemligserver.com har sin mail hos detta företag, och då förmodligen ägs av detta företag?

Finns det andra enkla sätt att de på en mail-adress, vilken server den kommer från?

Jag har ju webhotell, starpalace.se , men jag har även domänen starplace.se (för felstavningar). Låt sig att något skickar mail till bajs@starplace.se , kan då de se att den tillhör starpalace.se ??

Tack på förhand.

Mvh Erik

Medlem sedan jan. 2005327 inlägg
#2

Nu skall vi se om jag fattade frågan.
Du kan ju ta rda på vilken server för inkommade mail ett mail borde gå till genom att kolla mailadressen.
(MX-record heter det väl? Jag tror det)
Kan göras på t. ex. http://www.dnsstuff.com/
E-mail test.
Då får du en IP-adress. Om det då är ett web-hotell så kommer du väl troligen att få reda på webhotelet om du gör en whois på den ip-adressen.
Möjligen om det är en dyr webhotelvariant med en egen IP-adress så får du reda på domännamnet igen, men troligen får du som sagt webhotellet.

Var det svar?

/pebi

RED:
Hoppsan, en sak til:
Jag skulle tro att de flesta webhotells mailservrar hasplar ur sig sitt "riktiga" namn när den spottar ur sig något felmeddelande.
Dvs hemligdomän.com (eller vad det nu var du skrev) är kanske webhotellet som de du mailade till använder?
Men det går ju som sagt att kolla upp....

Medlem sedan apr. 20011 418 inlägg
#3

Tackar för det, men jag förstår inte riktigt. Vad är det jag ska leta efter?

Faktum är ju att jag fick ett felmeddelande host mail.hemligserver.com[000.000.000.000] said: 550.

Måste inte detta betyda att den jag har skickat till ligger på hemligserver.com ? (Själv har ja ju skickat ett mail till namn.efternamn@foretag.com )

Är det alltså samma ägare som har hemligserver.com och foretag.com ? Jag är väldigt intresserad, för detta är två företag i samma bransch, som inte alls uppger att de är sammanlänkade, så det verkar konstigt. De finns i samma land, men två konkurrerande företag hyr väl ändå inte ut serverplats till varandra?

Mvh Erik

Medlem sedan juni 20034 013 inlägg
#4

550 brukar innebära att användaren inte finns på den servern. Men det är svårt att hjälpa dig med ett verkligt problem så länge du vill ha det hypotetiskt.

Medlem sedan apr. 20011 418 inlägg
#5

Detta är ett verkligt problem, däremot döljer jag gärna företagen det handlar om.

Medlem sedan juni 20034 013 inlägg
#6

Om du inte vill tala om vilken e-postadress du har försökt skicka till så kan vi ju inte kolla upp det och berätta för dig hur det ligger till.

Vad du begär är alltså att vi ska lära dig hur e-post/smtp/dns funkar rent tekniskt, så du kan kolla och förstå själv... Och det går ju liksom inte på en kvart.

Medlem sedan apr. 20011 418 inlägg
#7

Har inte begärt att det ska gå på en kvart =)

Det hade varit intressant att få höra hur det fungerar. Det känns ju som att om det kommer ett svar att mail.foretag.com inte finns, så borde det vara den mailsernvern som har hanterat det, och då borde alltså dessa två företag samarbeta. Men man kanske kan lura sig på något vis!?

Medlem sedan jan. 2005327 inlägg
#8

Hej igen.
Jag hade nog liksom tappat tråden (eller iallafal den här tråden...)

Ett MX record i en DNS server bodre innehålla adressen till inkommande server.
Så om du kollar upp DNs entries för "hemligserver.com" och "foretag.com"
Visar dessa samma reslutat så finns det ju någon form av samarbete.

Exempel: testa att kolla upp webforum.nu. MX record visar:

webforum.nu. MX IN 86400 mail.griffel.se. [Preference = 100]

Om man sedan kollar upp griffel.se så visar den:

griffel.se. MX IN 86400 mail.griffel.se. [Preference = 100]

Detta kan du som sagt görra på.
http://www.dnsstuff.com (längst upp till höger DNS lookup)

 /pebi
Medlem sedan okt. 2004502 inlägg
#9

Och två konkurrenter kan anlita samma webbhotell utan att samarbeta eller veta om det.

282 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
143 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
142 ms — ändringar (db)