Under dagen väntas NASA tillkännagiva att man med hjälp av teleskopen Hubble och Spitzer har hittat en ny planet i vårt solsystem. Planeten, som i så falla skulle bli den tionde, har döpts till Sedna och har en uppskattat diameter på minst 2 000 kilometer. Vilket gör den något mindre än Pluto, men å andara sidan finns det antydningar om att den kan vara större.
Ny planet i vårat Solsystem
24 svar · 809 visningar · startad av Jupiter
Det är då förväl att vi inte vet och kan allt ännu.
Det är värt att fundera och söka efter sanningar!
Gör om alla skolböcker! Bums! :P
Space - The final frontier...
Räcker det inte med planeter nu?
Det undrar jag med.
Tydligen inte :P
m_soderlund skrev:
Häftigt! :bire
Ligger Sedna närmre jorden än Pluto? :)
Jag vet inte om jag hörde rätt men tyckte de sa i närheten av neptunus
74 år av lögner och organiserad misstro. Fy fan alltså.
Aftonbladet skrev:
Sedna befinner sig på en miljard mils avstånd från Jorden, 300 000 miljoner mil utanför Pluto.
Var tror de jorden befinner sig i solsystemet egentligen. :OO
Ny planet i vårt] solsystem.
Coolt! Men ändå underligt att Hubble hittar den först nu när den hittat så mycket annat som, enligt hur ajg uppfattat det, befinner sig mycket längre bort. Det kan inte vara en komplott? :o :)
Man kan ju undra hur dess omloppsbana ser ut.
Äh, per definition är varken Sedna eller Pluto egentliga planeter. Men om det tvistar de lärda. :)
Det finns säkert en planet nedanför Jorden som ingen har sett :OO
erre skrev:
Äh, per definition är varken Sedna eller Pluto egentliga planeter. Men om det tvistar de lärda. :)
Detta är egentligen helt ointressant då det inte förändrar något bara för att man kallar en himlakropp för planet eller ej. För mig för man kalla både Pluto och 2003 VB12 för planeter om man vill eller för ”småplaneter” om man vill det. För mig är det himlakroppar.
Pluto ingår även den i kuiperbältet, och hade den upptäckts idag så hade den aldrig fått planetstatus. Anledningen till att den kallas för en planet är enbart av historiska skäl. Så visst, det är en himmlakropp, men ingen planet. Och jag tycker att Pluto borde förlora sin planetstatus även den.
edit: läste artikeln i aftonbladet just, de tyckte som jag! :)
LeonL skrev:
Man kan ju undra hur dess omloppsbana ser ut.
Med största sannolikhet som en shetlandsponny.









