Har åkt på en rejäl, riktigt rejäl förkylning med snuva och halsont men ingen feber. :x Någon som har något tips på hur jag så snabbt som möjligt blir av med eländet?
Mot förkylning?
13 svar · 385 visningar · startad av Dryden
Te brukar hjälpa för mig. ;)
Ångbada ansiktet i varmt vatten med vademecum i :)
Andas långsamt!
Sniffa (snorta) saltlösning!
Whisky hjälper mot alla krämpor vilket innebär att även förkylning inkluderas :h
Har man inte råd med den medicinen så kan man alltid chocka kroppen med en kraftig c-vitaminkur toppad med ett icke ringa intag av vitlök.
Ta en riktigt, riktigt varmt bad, det brukar hjälpa för mig. :h
Whisky har jag också hört men aldrig vågat testa :OO Har dock en liter japansk wirre ståendes här så det vore om man skulle testa den då. Tur att man inte ska jobba förrän januari :)
En korridorspolare hade ett hemknåpat recept som hennes morsa körde hårt med, men det var rent fruktansvärt äckligt... Baserat på vitlök, en hel knöl ingefära revs ner i och så vidare. *huuu*
I närmsta hälsokostaffär finns Echinaforce. Du droppar x antal droppar i ett glas vatten, rör om, håller andan, stålsätter dig, sveper glaset och stålsätter dig ännu mer för eftersmaken... Luktar och smakar vedervärdigt, men om det tog skruv minns jag inte. :e
Lite godare är att koka upp ca 5 dl grönsaksbuljong och lägga i 1-2 Fisherman's Friend, det brukar hjälpa :e
Whisky hjälper inte men det blir roligare att vara sjuk :e
Nja, man blir väl bara ännu sjukare dan efter..? ;)




