webForumDet fria alternativet

Muskelstimulator - Funkar såna apparater?

Träning & hälsa

4 svar · 995 visningar · startad av salo18

Medlem sedan sep. 200396 inlägg
Frågan#1

Alla har säkert sett på TVShop eller liknande program där de har såna här Muskelstimulator, bälten som de spänner över magen eller "klisterlappar" som de sätter på olika ställen på kroppen som sedan skickar "el" till musklerna som får dom att dra ihop sig.

Fungerar det verkligen att träna muskler på detta viset?
Hur mycket kalorier kan man egentligen bränna om man kör en halvtimme med en sån här på magen?

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#2

Det kan vara bra som komplement till vanlig träning.

Medlem sedan juli 20015 107 inlägg
#3

Min personliga mening är att dom känns obehagliga. Tror inte i det långa loppet att det hjälper för en aktiv muskeluppbyggnad som styrketräning gör. Däremot tror jag den fungerar för folk har extremt svaga muskler efter olycka, eller sjukdom osv i rehabiliteringssyfte.

Människan behöver röra på sig, fysiskt som psykiskt.

Medlem sedan feb. 2007161 inlägg
#4

Ta en promenad så bränner du mer fett än med det där skräpet.

Dessutom, iom. att musklerna inte utsätts för överbelastning(som är grunden för allt muskelbyggande) så kommer de inte att växa.

Medlem sedan mars 20014 214 inlägg
#5

Dom hjälper men av min erfarenhet mer till att bygga upp små stödmuskler. Om man vill bränna fett eller bygga muskler finns det mycket bättre alternativ.

256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
128 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
123 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
131 ms — ändringar (db)