webForumDet fria alternativet

storlek på blodpropp

Träning & hälsa

3 svar · 704 visningar · startad av obelix

Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
Frågan#1

finns det någon här som vet, generellt, hur stor en normal blodpropp är?

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#2

Jag vet inte mycket om sånt här, så jag har säkert fel.....

Men jag undrar om man ens kan fråga så? En propp kan ju vara en tiondels millimeter (eller mindre?) och korka igen ett litet blodkärl nånstans där man inte ens vet om det. Jag skulle nästan tro att den typen är just den "vanliga".

Men om du menar proppar som verkligen skadar eller dödar, så får du kanske specificera: Menar du proppar som sätter sig i hjärtats kranskärl och ger infarkter och är livsfarliga (en polare dog i våras på det sättet). Eller menar du proppar i mindre kärl i t.ex. hjärnan som ger upphov till olika funktionsnedsättningar?

Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
#3

JAg är nyfiken iom att den jag fick mätte ca 30 cm och gick från låret upp i buken.

Det som hände för mig var att benet blev helt obrukbart.

Så det är bara ren skär nyfikenhet, för det enda läkarna ville säga var att den var rätt så omfattande

Medlem sedan feb. 20072 750 inlägg
#4

Jodå, en blodproop kan vara liten och/eller växa sig väldigt stor, det sker när ett blodkärl spruckit eller skadats. Här har du mer information från sjukvårdsrådgivningen

Så bildas en blodpropp

Ibland kan blodproppar börja växa till allt eftersom fler och fler blodplättar fastnar vid en skada på ett blodkärl. När även andra blodkroppar fastnar i anslutning till blodplättarna blir proppen större och blodcirkulationen genom kärlet långsammare. Till slut kan blodkärlet bli helt tilltäppt av det stelnade blodet. Sådana blodproppar orsakar olika sjukdomstillstånd

Hela eller delar av blodproppen kan lossna och följa med blodet. Blodproppar som bildas i benens eller bäckenets vener och som ger sig iväg med blodet kan passera hjärtat och fastna i ena eller båda lungorna. Om hjärtat är försvagat och inte pumpar bra kan blodproppar även bildas i högra delen av hjärtat och sedan fastna i lungorna.

http://www.sjukvardsradgivningen.se/artikel.asp?CategoryID=18657

Nu tog jag med ett ganska stort citat, men det är för att visa vad som hänt dig och du har ju haft en jäkla bra tur. Synd att dom inte gett dig mer information. Vad du nu helst ska göra lite långsamt, är att då och då ta långsamma korta promenader och njuta av höstluften. ;)

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)