Ah när jag var liten och pluggade biologi så läste jag igenom avsnittet och antecknade/strök under alla ord jag inte förstod. Sen skrev jag egna förklaringar till alla konstiga ord och annat som jag trodde var viktigt :) Plus ritade bilder på sånt som är lättare att förklara mha bilder :)
Skittrist metod men sen behöver du bara läsa dina egna anteckningar för att plugga.
------------------ F.Sundström Den som söker skall finna!
Annars gör man som jag gjorde med min gamla biologilärare, man skumläste igenom boken lite snabbt, skrev provet och memorerade de frågor som man inte kunde. Därefter gick man hem, pluggade på dessa saker och när man sen fick tillbaka provet så gick man igenom allting muntligt och då kunde man naturligtvis svaren på frågorna. Då kom lärarens alltid lika träffsäkra svar:
Men det här kan du ju! Jag sätter ett MVG på det här.
Jag brukade ga igenom sidorna, och skriva ner pa separata papper de delar som jag ansag viktiga (eller delar som lararen betonat under lektionerna).
Nar du sedan tagit dig igenom sidorna sa har du redan vunnit lite eftersom din hjarna redan behandlat informationen medans du skrev ner den (men enligt mig maste du skriva for hand - daton ger inte samma effekt tyvarr). Nar du sedan pluggar lite pa det du skrivit sa fastnar det lattare. Latt som en platt. :)
Forresten...bara 75 sidor? Jadrans flumskola nu for tiden! ;)
------------------
When the evening shadows and stars appear
And there is no one there to dry your tears
I could hold you for a million years
To make you feel my love
jag brukade lägga ett bakpapper över varje sida och sen kalkera av all text och samtliga bilder.
Det roligaste är fotografier som man sedan kan färglägga med vattenfärg. Om man sedan binder in det så har man sin egen biologibok att spara på för framtida behov när man måste veta vilken typ av slemkryp som lever i sötvattenssjöar.
------------------
When the evening shadows and stars appear
And there is no one there to dry your tears
I could hold you for a million years
To make you feel my love
Gjorde så under hela högstadiet och gymnasiet...
Dock fungerar det lika bra på dator tycker jag ;)
Du gör ju ändå dina egna formuleringar av det du skriver...
Nummera skriver jag alltid på dator! (kan bero på mina "kråkfötter" *s*)
Men med hjälp av sökmotorerna på nätet kan du samtidigt få en lite bredare uppfattning än den boken ger. Blir oftast lite intressantare... :)
------------------
*Om man aldrig frågar lär man inte få veta*