---
title: "Vem har bäst utbildning..."
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/studier-utbildning/34422-vem-har-bäst-utbildning/page2"
topic: "Studier & utbildning"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/studier-utbildning"
author: "goldy"
published: "2002-01-02T18:01:00.000Z"
updated: "2002-01-06T15:57:00.000Z"
replies: 119
views: 1439
page: 2
pages: 6
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/studier-utbildning/34422-vem-har-bäst-utbildning"
---

# Vem har bäst utbildning...

_Sida 2 av 6._

## #21 — Pace, 2002-01-03T00:42Z

... och sedan när du är färdig med utbildningen så är du för gammal i arbetslivet. :l 

Skulle inte skada om företag tog in yngre förmågor, istället för högt utbildade personer, som är 30 år och har 29 års erfarenhet av yrket. :l

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552567

## #22 — eureca, 2002-01-03T00:44Z

\--\> Pace

det är typ kontakter som gäller om man ska ha jobb.. :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552568

## #23 — SPiN, 2002-01-03T00:47Z

Jag har rätt många kontakter här, men många av dom är upptagna av datasladdar. Gör det något?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552569

## #24 — hypatia, 2002-01-03T00:49Z

Pace,

> ... och sedan när du är färdig med utbildningen så är du för gammal i arbetslivet.

 Nu vet du nog inte vad du pratar om! 
En forskarutbildning är mer som en anställning än som en vanlig utbildning och dessutom arbetar jag 20% på en gymnasieskola samtidigt som jag forskar.

Jag tänker inte försvara min rätt att utbilda mig, men jag kommer definitivt inte att vara för gammal för arbetslivet när jag är färdig. :l

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552570

## #25 — Pace, 2002-01-03T00:52Z

Nej, givetvis hypatia. :r 
Jag menade arbetslivet i allmänhet. Ursäkta om jag var otydlig.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552571

## #26 — eureca, 2002-01-03T00:58Z

ojojoj.. pace kallar hypatia för gammal. be genast ännu en gång ursäkt ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552572

## #27 — Pace, 2002-01-03T00:59Z

Men hon ÄÄÄÄR gammal! :e ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552573

## #28 — eureca, 2002-01-03T01:02Z

\*drar pace i örat\*

du är elak :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552574

## #29 — Pace, 2002-01-03T01:05Z

Tyckte du drog mig någon annanstans. :e

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552575

## #30 — hypatia, 2002-01-03T01:06Z

Hmm... jag tänker inte hålla mig utanför trådens topic längre än nödvändigt, men i jämförelse med Pace är det klart att jag måste verka gammal. ;)

Allt är relativt, och nu åter till topic. :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552576

## #31 — eureca, 2002-01-03T01:14Z

okej.. åter till topic :OO ;) §e

Pace! vilken utbildning gick du för att få kalla Hypatia för gammal hagga? när jag själv fick värsta utskällningen när jag kallade henne för äldre tjej (jämfört med minsann)??

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552577

## #32 — Pace, 2002-01-03T01:14Z

> men i jämförelse med Pace är det klart att jag måste verka gammal.

Jag är fem, hur gammal är du? :OO

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552578

## #33 — goldy, 2002-01-03T01:17Z

Nu går jag och lägger mig.Zzzzzz.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552579

## #34 — skyman, 2002-01-03T07:17Z

\*3 årig Natur-Natur
\*3 år Elektroingenjör inriktning Telekommunikation. (saknar iof några tentor... :e )

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552580

## #35 — Vide, 2002-01-03T07:53Z

Självklart är jag musiker, och estet, något annat skulle inte passa sig på ett datajobb som detta... ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552581

## #36 — annesophie, 2002-01-03T09:43Z

Det handlar oftast inte om vilken utbildning man har utan vad man kan gora med den... Hmm alltsa, det finns personer som har gatt 10 ar pa hogskola/universitet och ar helt inkapabla att praktiskt omsatta sina forvarvade kunskaper. Det finns ocksa dom som inte forstar att allt har sin tid och plats och dom som inte kan umgas och kommunicera med andra manniskor. 

Sedan finns det manga, som tyvarr aldrig far chansen, antingen for att dom inte vagar ta den eller for att trangsynta arbetsgivare inte ger dom den, som kanske inte har mer an gymnasieutbildning eller grundskoleutbildning. 

En bra skola kan val gora sa att du "far in en fot i dorren" hos nagon arbetsgivare men... Jag tycker anda att klimatet verkar ha borjat forandras i Sverige (tack o lov antligen). Jag har stott pa fler och fler arbetsgivare som tycks anse betyg fran skolor och kurser inte halften sa intressanta som vilja, kreativitet, social skills, flexibilitet och manga andra mer personliga egenskaper som i slutandan gor en bra anstalld och team medlem...(i kombination med kunskap inom ett visst omrade gor ju detta personen vardefull, men vart kunskapen kommer ifran, och om kunskaperna ar precis de som efterfragas, ar ju egentligen mindre intressant sa lange man kan visa att man verkligen kan eller har viljan att snabbt lara sig) 

Dessutom sa raknas ju arbetslivserfarenhet som nagot positivt, och avsett hur lite av detta man har och vart det har tagit plats sa raknas det...och ar anvandbart.

Utbildning ar val bra, men det kan inte anvandas som en mattstack for att hitta de mest intelligenta eller kompetenta personerna.

/A

\[Redigerat av annesophie den 03 jan 2002\]

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552582

## #37 — OveRRidE, 2002-01-03T10:21Z

Amen.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552583

## #38 — sgtpepper, 2002-01-03T12:48Z

> 10 ar pa hogskola/universitet och ar helt inkapabla att praktiskt omsatta sina forvarvade kunskaper. Det finns ocksa dom som inte forstar att allt har sin tid och plats och dom som inte kan umgas och kommunicera med andra manniskor.

Självklart är det så, likaså finns det idioter som inte är utbildade, antagligen procentuellt sett fler...

> Sedan finns det manga, som tyvarr aldrig far chansen, antingen for att dom inte vagar ta den eller for att trangsynta arbetsgivare inte ger dom den

Det finns oftast en anledning till varför arbetsgivare vill ha en välutbildad personal. IT-branschen anno 1999 var ett bra exempel på vad som händer annars. Det är inte trångsynthet, det är affärsmässighet och en vilja att ha spjutspetskompetens.

> Jag tycker anda att klimatet verkar ha borjat forandras i Sverige (tack o lov antligen).

Knappast, dåtminstone inte inom IT-branschen, här går det åt det andra hållet. Företagen vill ha utbildad personal.

> tycks anse betyg fran skolor och kurser inte halften sa intressanta som vilja, kreativitet, social skills, flexibilitet

Betygen är må hända inte så intressanta, men den kunskap man får inom allmän problemlösning, faktainhämtning etc är mumsfillibubba för företag som bryr sig mer om resultat är sköna buzz-words. Framfab och Icon är döda darling, dom kommer aldrig mer tillbaka.

> men vart kunskapen kommer ifran, och om kunskaperna ar precis de som efterfragas, ar ju egentligen mindre intressant sa lange man kan visa att man verkligen kan eller har viljan att snabbt lara sig

Exakt, där satte du spiken mitt i. Företagen vill ha en personal som har lätt att "uppgradera" sig själv med ny kunskap, en egenskap man övar upp på högskolan.

> Utbildning ar val bra, men det kan inte anvandas som en mattstack

Utbildning är **väl** bra? Ja, det kan man nog säga...

Självklart finns det många jävligt skarpa människor utan formell utbildning, det är inte det jag säger. Men i inlägget ovan tyckte jag mig kunna känna lite av det där vanliga högskoleföraktet som är så farligt. Jag anser att utbildning alltid är bra, det öppnar många dörrar och ger en många positiva egenskaper som är svåra att annars inhämta. Visst funkar "livets hårda skola", men det finns nog många som i dagens läge sitter med huvudet mellan knäna och snyftar "VARFÖR GUD? VARFÖR? JÄVLA BIRGERSSON!!!!" :).

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552584

## #39 — annesophie, 2002-01-03T13:30Z

Lilla vannen…

Citat: 

10 ar pa hogskola/universitet och ar helt inkapabla att praktiskt omsatta sina forvarvade kunskaper. Det finns ocksa dom som inte forstar att allt har sin tid och plats och dom som inte kan umgas och kommunicera med andra manniskor. 

> Självklart är det så, likaså finns det idioter som inte är utbildade, antagligen procentuellt sett fler...

Ett…valdigt viktigt ar att jag aldrig sa “idioter” . Jag sa att det finns manniskor som har utbildat sig men ar inkapabla att anvanda sina kunskaper praktiskt. Sjalvklart finns det ocksa outbildade personer som ar svaga pa det rent praktiska omradet. Trodde bara att jag inte behovde namna detta ;). Att dom skulle vara “procentuellt sett fler” ar val anda en ren overdrift com jag verkligen inte haller med om…

Citat: 

Sedan finns det manga, som tyvarr aldrig far chansen, antingen for att dom inte vagar ta den eller for att trangsynta arbetsgivare inte ger dom den 

> Det finns oftast en anledning till varför arbetsgivare vill ha en välutbildad personal. IT-branschen anno 1999 var ett bra exempel på vad som händer annars. Det är inte trångsynthet, det är affärsmässighet och en vilja att ha spjutspetskompetens.

Aterigen sa menade jag att det finns de, som inte har utbildning fran tex hogskola eller universitet som ar lika kapabla att utfora ett jobb pa samma niva, med samma resultat som nagon som gatt hogskola/universitet. Manga foretagare anstaller dock inte dessa da de tror att en/ett hogskolas/universitets namn pa en CV genast innebar att dessa personer ar mer kompetenta. Nagot som inte i alla fall varken kan sagas vara sant eller sjalvklart.

Citat: 

Jag tycker anda att klimatet verkar ha borjat forandras i Sverige (tack o lov antligen). 

> Knappast, dåtminstone inte inom IT-branschen, här går det åt det andra hållet. Företagen vill ha utbildad personal.

Tja, nu vet jag ju inte riktigt vad du jobbar med, eller for vilken typ av foretag men de foretag inom IT som jag har daglig kontakt med har borjat forandras precis pa det sattet jag namnde i itt tidigare inlagg. Foretag vill ha kompetent personal, vilket inte nodvandigtvis innebar utbildad pa hogskola eller universitet. De tva orden kompetent och utbildad kopplas oftast samman, men hor inte ihop.

Citat: 

tycks anse betyg fran skolor och kurser inte halften sa intressanta som vilja, kreativitet, social skills, flexibilitet 

> Betygen är må hända inte så intressanta, men den kunskap man får inom allmän problemlösning, faktainhämtning etc är mumsfillibubba för företag som bryr sig mer om resultat är sköna buzz-words. Framfab och Icon är döda darling, dom kommer aldrig mer tillbaka.

Det enda stalle man kan lara sig “allmän problemlösning, faktainhämtning etc” pa en proffsig niva ar faktiskt i arbetslivet, genom utbildning kan du dock fa en ide om hur det gar till men det innebar inte att du med sakerhet kommer att lyckas battre an nagon annan…  

Citat: 

men vart kunskapen kommer ifran, och om kunskaperna ar precis de som efterfragas, ar ju egentligen mindre intressant sa lange man kan visa att man verkligen kan eller har viljan att snabbt lara sig 

> Exakt, där satte du spiken mitt i. Företagen vill ha en personal som har lätt att "uppgradera" sig själv med ny kunskap, något som man lär sig på högskolan.

Pa hogskolan? Snalla nagon, att uppdatera sig med ny kunskap kan man verkligen gora utan att ha gatt pa en hogskola. Allt som kravs ar nagot mellan oronen…

Citat: 

Utbildning ar val bra, men det kan inte anvandas som en mattstack 

> Utbildning är väl bra? Ja, det kan man nog säga... 
> Självklart finns det många jävligt skarpa människor utan formell utbildning, det är inte det jag säger. Men i inlägget ovan tyckte jag mig kunna känna lite av det där vanliga högskoleföraktet som är så farligt. Jag anser att utbildning alltid är bra, det öppnar många dörrar och ger en många positiva egenskaper som är svåra att annars inhämta. Visst funkar "livets hårda skola", men det finns nog många som i dagens läge sitter med huvudet mellan knäna och snyftar "VARFÖR GUD? VARFÖR? JÄVLA BIRGERSSON!!!!"

”…i inlägget ovan tyckte jag mig kunna känna lite av det där vanliga högskoleföraktet som är så farligt…” – det vore isafall djavligt markligt med tanke pa att jag ocksa har gatt pa hogskola och universitet. Men, skillnaden mellan mig och manga, som har uppfattningen att “utbildning ar enda vagen”, ar att jag vet att man inte behover utbilda sig for att na sina mal, for att na till samma niva som nagon som gatt pa hogskola och att jag vet att bara for att nagon har tagit sig igenom 4 ar pa hogskola inte ar mer kompetent, kvalificerad och mer up to date an nagon annan. Skitsnack.

Jag nadde mina mal laaaaaangt innan jag utbildade mig vidare... Det handlade varken om tur eller nepotism utan om hart jobb, manga timmar och en vilja av jarn.

/”darling”

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552585

## #40 — eureca, 2002-01-03T14:23Z

> Det finns oftast en anledning till varför arbetsgivare vill ha en välutbildad personal. IT-branschen anno 1999 var ett bra exempel på vad som händer annars. Det är inte trångsynthet, det är affärsmässighet och en vilja att ha spjutspetskompetens.

mitt intryck av det där med utbildning så är den mest viktigast när man löneförhandlar.. inte för att få jobbet då kunskap går att få både på det ena eller andra sättet. viktigast är att man kan klara av jobbet på ett bra sätt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/552586

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/studier-utbildning/34422-vem-har-bäst-utbildning/page2  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/studier-utbildning/34422-vem-har-bäst-utbildning.md  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/studier-utbildning/34422-vem-har-bäst-utbildning/page3.md
