---
title: "CSN Sveriges snabbaste myndighet"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/studier-utbildning/31188-csn-sveriges-snabbaste-myndighet"
topic: "Studier & utbildning"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/studier-utbildning"
author: "Klös"
published: "2001-01-24T13:38:00.000Z"
updated: "2001-01-25T13:54:00.000Z"
replies: 5
views: 388
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/studier-utbildning/31188-csn-sveriges-snabbaste-myndighet"
---

# CSN Sveriges snabbaste myndighet

## #1 — Klös, 2001-01-24T13:38Z

åååååååh måste bara få avreagera mig lite.. 

Fick ett litet brev från CSN idag som sa du måste komplettera din ansökan dvs jag har inte klarat gränsen för att få studiemedel igen, helt korrekt **men..**
En liten bakgrund.. man söker studiemedel för två terminer (två terminer motsvarar 40 poäng) åt gången och för att få nytt förtroende hos CSN måste man ha klarat 30p av dessa 40p. 

Min situation... jag har under vårtermin och hösttermin 2000 klarat till dagens datum ca 28 poäng vilket innebär att jag inte klarat gränsen **meeeen** att tänka på är att jag förra vecka lämnade in två rapporter motsvarande 10p för rättning och bedömning, kan ta 1-2 veckor att få dessa godkända och poäng för dom. 
CSN's maskineri började mala när jag den här veckan registrerades på två nya kurser och dom är snabb som en iller att mot Högskolans och CSN's gemensamma datasystem kolla om jag klarat gränsen, vilket jag inte gjort. 
**Kontentan av det här:** mot vad alla troligtvis har hört så är CSN Sveriges snabbaste myndighet ;)

Bra kritik skall innehålla förslag på förbättringar ;) Om CSN kunde inse att man troligtvis har haft examination på de sista kurserna, vilka ska ingå i kontrollen, inom en kort tidsrymd innan man registrerats på nya kurser. Regristreringen flaggar hos CSN att dom ska kolla om jag har fyllt min kvot och borde dom inte kunna inse att det tar några dar/veckor att dessa poäng registreras. Slutligen tror jag att dom kan spara en ansenlig summa pengar på porto pga onödiga påminnelser om att studenterna inte klarat kraven för att få studiemedel igen.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/31188

## #2 — Q, 2001-01-24T15:32Z

CSN tror jag vad jag vill om... ;)

En polare läste två delkurser, typ:
Plåster 1, 5p
Plåster 2, 5p

Helt plötsligt ströp CSN pengaflödet och han började luska eftersom de påstod att han inte klarat sina poäng - vilket han hade gjort!
Det visade sig att CSNs hyperintelligenta datassystem sket i mellanslagen, så att istället för att tolka det som Plåster 2, 5p så tyckte systemet att det var Plåster 2,5p - tro fan att han inte fick pengar! 

Han påtalade detta för CSN - de trodde honom inte. 
Hans administrationstant på högskolan ringde och förklarade det - de trodde henne inte.
Han gick ner med ett utdrag ur Ladok - DÅ gick de motvilligt med på att ändra i sina system, de trodde egentligen inte på honom fortfarande... 

Vad säger man? :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/467669

## #3 — Kim, 2001-01-24T16:00Z

CSN har faktiskt skött sig riktigt bra mot mig. Jag har inte fått mina pengar i januari än. Jag var ner till CSN's kontor och påpekade detta.
Hon hävdade bestämt att jag inte studerade längre. Jag var tvungen att gå till den institutionsansvarige och få ett intyg på att jag studerade.
När jag sen visade upp det för kvinnan hos CSN så utbrast hon skrattande: "Oj då, vi har ju missat dig."

Det var ju sketna mycket att skratta åt. Det var ju knappt att jag kunde betala hyran.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/467670

## #4 — PeW, 2001-01-24T21:09Z

> Oj då, vi har ju missat dig

Det är antagligen deras standardfras nr 1.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/467671

## #5 — Reefer, 2001-01-24T21:21Z

CSN suger jätteb\*lle!

Om en vanlig arbetsgivare skulle uppföra sig som CSN gör med utbetalningarna av "löner" och/eller det bemötande dom ger sina "anställda" (=studenterna) så skulle det företaget vara satta i blockad av facket och vara offentligt utpekade av kalle anka-pressen (aftonbladet och expressen), och INGEN skulle vilja jobba på ett sånt ställe .... :e

Död åt statlig byråkrati!

PS. så går det när man anställer medelålders fd hemmafruar att sköta administrativa uppgifter .DS ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/467672

## #6 — Klös, 2001-01-25T13:54Z

Jag har kommit närmare sanningen om CSN under lite research under dagen... snabbhet innebär att man räknar fel :e
Enligt CSN 82,5 poäng inrapporterade under min studietid för vårtermin och hösttermin 2000 19+9=28p :q
Enligt studentsekreteraren totalt inrapporterat 71p och under föregånde två terminer 20+5=25p.

Nu är frågan hur kan man räkna så olika? Jag ska cykla till CSN och ta en mattelektion med dom imorron §e

fortsättning kan följa imorron §jr

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/467673

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/studier-utbildning/31188-csn-sveriges-snabbaste-myndighet
