Måste bara starta en tråd om att skolan nu har börjat igen efter en veckas höstlov... Vad ska man göra för att klara de resterande månaderna innan det blir ett skönt jullov????? Jag orkar inte... + att man kommer ha en massa prov nu... *Snyft*
Skola!!!
Studier & utbildningur Café webForum
49 svar · 422 visningar · startad av Grymt
Stanna hemma och sova kanske?
------------------
"Ibland sitter kristna ungdomar i en källare och käkar ostfralla..."
Men snälla nån.. 1½ månad återstår till Ert jullov och Ni gnäller! Hur ska det gå för Er i arbetslivet sen när Ni gnäller så här mycket nu, är ju den stora frågan! :q
------------------
woodi
Svenska FF1
www.johan-skog.nu
Exakt, sluta gnälla! :e
------------------
"Ibland sitter kristna ungdomar i en källare och käkar ostfralla..."
Woodi, du hatade säkert också skolan när du var liten. ;)
*hata hata hata*
Nej.. skolan skulle vara underbar (nästan) om man skulle slippa betygsstressen.
------------------
matti.intelligens.nu
Matti
Jag hatade aldrig skolan för jag var aldrig där! ;)
Närrå, jag tyckte faktiskt att det var rätt så skoj i skolan, 0 frånvaro timmar på under hela gymnasiet! Det Du!
------------------
woodi
Svenska FF1
www.johan-skog.nu
ur ska det gå för Er i arbetslivet sen när Ni gnäller så här mycket nu
då kommer jag jobba med nåt jag tycker är kul.
inget är kul i skolan förutom vänner och bekanta.
------------------
självständig stylist
Det Du!
Jag var den enda åttan i hela skolan som hade MVG i musik. Det du! :e
Gymnasiumet.. då får man ju själv välja linje och inriktning.. det är ju rätt kul (?).. men inte högstadiet.. inte med detta usla betyggssystem.. URK.
------------------
matti.intelligens.nu
Har Matti konverterat till bughawkinismen nu eller ? :e ;)
*Hata betyg*
Har debatterat detyg på min skolas konferenssystem med en del andra elever... ush vad mycket vi har skrivit ! :e
Ska samla ihop mina bästa argument och skriva ihop något... :D
------------------
/ bughawk < bughawk at chello.se >
Tiden går - gör något vettigt av den !
Matti
Jag hade 5:a i musik på den tiden det begav sig att jag gick i högstadiet! :)
------------------
woodi
Svenska FF1
www.johan-skog.nu
inget är kul i skolan förutom vänner och bekanta.
styler, franskan är väl kul också :q
------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
sucky, sucky. five dallah!</A>
Jag hade också 5:a i musik på högstadietiden.
------------------
"Ibland sitter kristna ungdomar i en källare och käkar ostfralla..."
Hmm... jag ska inte jobba jag ska bli miljonär!! Fattar du väll???
Nä men jag ska i allafall skaffa mig ett jobb som jag gillar, annars kan det kvitta, Så jag förstår inte vad jag kommer att använda Religon till som en Känd Webdesigner :e
En femma gills inte, kraven var lägre då. :p
(Det säger alla gamla lärare iaf)
Har Matti konverterat till bughawkinismen nu eller ?
Näe.. men visst vore skolan skön utan betyg? Jag tror fortfarande att det inte går att genomföra.. men man kan väl hoppas.. ;)
------------------
matti.intelligens.nu
En femma gills inte, kraven var lägre då.
Que!? Idag har Ni ju en massa datorer till hjälp och flotta miniräknare som kan räkna ut det svåraste talet.. En annan fick ju nästintill använda sig av räknesticka! :)
Hur kan då kraven ha varit lägre!?
Kim
Jag hade det i barnkunskap och hemkunskap också! ;)
På tal om räknesticka så hade jag en lärare när jag läste till Maskiningenjör som berättade en rolig historia om en lärare som han hade haft när han gick i skolan..
Det var ett totalt mattegeni till lärare som kunde förenkla den svåraste ekvationen på nolltid, detta gjorde han en dag och fick till sist kvar 8/4 och tar fram sin räknesticka för att räkna ut svaret. Eleverna som direkt visste att det blev 2 påtalade detta för läraren som fortsatte kolla på räknestickan och säger:
- Nja, det blir lite drygt 2! :e
------------------
woodi
Svenska FF1
www.johan-skog.nu
[Redigerat av woodi den 07 nov 2000]
Till er som är skoltrötta...Men jag rek. INTE att ta efter detta !
EN TENTA SKA KUGGAS MED STIL
Gå in i rummet, sitt ner och ta provet. Efter ungefär fem minuter säger du högt till övervakaren: 'Jag förstår inte ett jota av det här! Jag har ju varit på varenda lektion hela terminen! Vad är det frågan om? Och vem sjutton är du? Var är den vanliga killen?
Ta med en kudde. Somna (eller spela att du somnar) och vakna upp då det är en kvart kvar av provtiden. Säg 'Ojdå, jag borde nog sätta fart!' och sätt igång och skriv för vilda livet. Lämna in fem minuter före tiden är slut.
Vänta tills du fått ditt provpapper, spring ut från provsalen och skrikande 'Johan, Johan jag fick de hemliga dokumenten!!'.
Om det är ett matematikprov, svara på alla frågor i uppsatsform, förklara grundligt allt, men använd inga siffror utan skriv ut alla nummer.
Vik pappersplan av provpappren. Sikta på övervakarens vänstra näsborre.
Ta med en hejarklack.
Ta med GameBoy/GameGear/Lynx. Spela med volymen på högsta nivå.
Svara på varje fråga med en ursäkt, t.ex. 'Jag vägrar svara på denna fråga ty min religionsövertygelse går emot det.'
Ta med husdjur.
Spring in i klassrummet, titta frenetiskt runt i rummet. Andas en djup suck av lättnad, och gå fram till övervakaren och viska 'De har hittat mig. Jag måste lämna landet' och spring därifrån.
Femton minuter in på provtiden: Ställ dig upp, riv ditt provpapper i små, små bitar och kasta upp dem i luften. Sjung 'Jag ser det snöar'. Om du vågar: Be om ett nytt prov. Säg att du tappade bort ditt. Repetera detta varje femtonde minut.
Gör provet med kritor, målarfärg och understrykningspennor.
Kom in till provet iklädd innertofflor, badrock och en handduk på huvudet. Inget annat.
Låtsas att du har drabbats av Turets Syndrom och var extremt motbjudande under provet.
Svara på varenda fråga på ett annat språk. Kan du inget annat språk, gör ett! För er som har matematikprov, skriv alla siffror med romerska siffror.
Ta med saker som du kan kasta på övervakaren då hon/han inte tittar. Skyll på personen intill dig.
När du fått provet - ät upp det så fort som möjligt. Rapa.
Kom till provet ackompanjerad av ett videoteam. Säg att du ska filma din nya musikvideo under provet. Säg till övervakaren att han/hon har en liten procent av vinsten att vänta sig om teamet får stanna.
Var femte minut: Plocka ihop alla dina saker, flytta till en annan plats, fortsätt med provet.
Lämna in provet efter trettio minuter, och kommentera högt och ljudligt hur lätt det var på vägen ut.
Gör hela provet som om det var ett 1X2 prov.
Arangera en protest före provet. (T.ex. Hota övervakaren med att även om inte alla är färdiga så kommer alla att gå efter en timma för att ta något att dricka.)
Kom till provet full som en alika. Med detta menas att någon gång under provet kommer du att bryta ihop och gråtande ropa efter mamma.
Beställ pizza innan du går in i provsalen. Denna förväntas komma ungefär en halvtimme in i provet.
Kom till provet iklädd en svart rock. Efter trettio minuter tar du fram en vit mask och börjar ropa 'Jag är här! Fantomen på Operan!' ända tills de drar dig där ifrån.
Gå till ett annat prov, till en liten klass, där du vet att läraren vet att du inte tillhör gruppen. Propsa på att du visst tillhör gruppen. Understryk 'din rätt till att få skriva prov'.
Så fort som du fått provet, lägg upp ett överlägset skratt och säg 'Du menar väl inte att vi ska slösa bort vår tid på den här smörjan? Glamour är på TV:n just nu!'
Ta med en vattenpistol. Behöver jag säga något mer?
Från den stund provet börjar, startar du vissla inledningsmelodin till Jeopardy. Bry dig inte om vad övervakaren säger. Om de till slut får dig att sluta, tja, då går du över till temat från 'Bron över floden Kwai'.
Under provet, gå på toaletten och sätt igång brandlarmet. (klassiker!)
Om det är ett matematikprov, dikta upp de längst svaren du någonsin gjort. Använd 'pi' och imaginära tal i varje svar. Om det inte är det, relatera varje svar till din livshistoria.
Kom till provet iklädd full rustning, med svärd och allt.
Ta med en kompis som ger dig massage under hela provet. Propsa på att det är nödvändigt, ty du har dålig blodcikulation.
Ta med fusklappar FRÅN ETT ANNAT ÄMNE (gör detta väldigt uppenbart...som t.ex. historialappar till ett matematikprov...annars kuggar du inte bara, du blir även utslängd). Stapla dessa lappar bredvid dig, med kommentaren 'Var god läs bilaga ett, två...'
Klaga på värmen så fort du kommer innanför dörren. Strippa.
När du har fått provet, kalla på övervakaren, peka på en fråga och fråga vad svaret är. Försök lirka ur det ur honom/henne.
Ett ord: Wrestlemania.
Ta med ballonger, blås upp dem och börja kasta dem runt i rummet, så som de gör före konserter.
Försök få alla i rummet att göra vågen.
Kasta frisbee med en kompis på andra sidan rummet.
Ta med en stor träkubbe, och säg att det är din gud. Be ofta och lagom högt till den för att få inspiration. Överväg att offra något.
Mottag sändningar av godis, ballonger, blommor, telegram, osv. Genom hela provet. Naturligtvis har du skickat dem själv.
Montera sönder allt som du kan nå från din plats i rummet; bord, stolar, väskor...
Ta med ett musikintrument till provet. Spela några glada låtar. Säg till övervakaren att det hjälper dig tänka. Då bedd att ta bort instrumentet, fråga var det står skrivet i grundlagen att man inte får ta med sig instrument till en tenta.
Svara hela provet med 'Tio Bästa Skälen Varför Min Lärare Är En Idiot!'
Hittad här http://www.flini.com
------------------
Annelie
[Redigerat av Annelie den 07 nov 2000]
Woodi, jag vet inte hur kraven var på "er tid".. alla lärare säger att kraven är högre idag än de var för 5-10 år sedan. Jag har aldrig använt en miniräknare i matten.. onödigt när man kan kika på facit istället.. ;)
Jag hade det i barnkunskap och hemkunskap också!
Jag hade MVG i 13 ämnen.. :e
r
Annelie
Det gick inte speciellt bra för dig i skolan va? ;)
------------------
matti.intelligens.nu
[Redigerat av Matti den 07 nov 2000]


