webForumDet fria alternativet

Tanter o Gubbar =)

Studier & utbildningur Café webForum

13 svar · 423 visningar · startad av Simpa

Medlem sedan aug. 20002 992 inlägg
Frågan#1

Hejsan,
Nu har jag ställt upp på två stora skolprotejkt, för det första ska jag göra en hemsida till skolan, hålla i det protjektet i alla fall.. plus att jag ska lära 6 gamlingar (och nån till),
att använda datorer, hmm, och allt detta bara för jag e så himla snäll :)
och inte ett dugg för betygen :P :)

men jag skulle gärna villja ha lite tips på saker man kan vissa för alla gamlingar :) dom kan inte ens sätta på datorn, så det och blir väl det första stora protjektet :) men sen ska man väl ut o surfa lite, nån som har några bra förslag på hur man kan lägga upp det hela på ett bra sätt, ska väl lära dom lite word o liknade med.. men sen också lite bra sidor typ sl nån aktiegrej, medmera, och saker man kan testa, typ, kolla busslistor medmera, jaja sånt som intresserar gammlingar :) nån som har något förslag ? :D

(skrev nog mest det här för att få lite ideer själv, men vill gärna ha tips massor) :)

Hare bra!

------------------
/Simpa
Nån som har nåt förslag på nån rolig signatur? :o)

Medlem sedan aug. 20002 992 inlägg
#2

Okej, inga bra förslag, eller ideer..
:(
men. hmm släktforkning vore kanke nåt o vissa :) några tips på sidor ?

------------------
/Simpa
Nån som har nåt förslag på nån rolig signatur? :o)

Medlem sedan maj 20001 953 inlägg
#3

Ta det extremt långsamt. Och gör klart för dem att e aldrig kommer att fatta varför det blir som det blir. Få dem att inse att det blir så!

Hmm, min morsa kan fortfarande inte spar på diskett ifrån Word. Och jag vet inte ur många gånger jag och brorsan har visat henne :e

------------------
<A HREF="mailto:djungelfredde@spray.se">Mvh Chavez
</A> UIN: 73975020

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#4

Ta det långsamt och repetera ofta..=)
Min mamma är inte heller så bra på det där. Hon skulle lära sig sin email (hennesnamn@kommun.mjolby.se) men trasslade till det hela tiden. "ehh, namnet.. se. eller? punkt eller snabel-a?" etc.
På vår skola är det ju tvärtom. Gamlingar (lärare) som lärt sig lite via dataansvarige ska lära ut nåt de inte kan till massa ungdomar som kan det 70 ggr bättre än dem. Men det är ju kul.. .=)

------------------
/Axel - www.AxelWeb.nu
"När den socialdemokratiska regeringen övertog styret befann sig Sverige vid ruinens brant. Vi har nu lyckats ta ett steg framåt." /Kjell-Olof Feldt

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#5

Så här gör jag när jag har datakurs för absoluta nybörjare:

Börja med att mecka isär datorn och gå igenom litegranna hur den funkar så att dom slipper vara rädd för själva hårdvaran..

Gå sedan igenom hur man startar och stänger av datorn på rätt sätt...

Be dom skriva ner såna där ord som du svänger dig med när du förklarar och gå sedan igenom dom efter varje "etapp"...

Kolla igenom lite ytligt hur utforskaren fungerar...

Kolla lite snabbt igenom officepaketet och berätta vad de olika programmen är till för...

Lär dem grunderna i Word...

När dom börjar tröttna så är det dags för Internet...

När dom tycker att Internet är roligt är det dags för E-mail...

..... Nått sånt brukar funka på pensionärer, tro det eller ej ;)

------------------
!SMILE

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#6

chavez, är du min okände bror?
det verkar iaf som om vi har samma mamma! ;)

------------------
<A HREF="http://www.cartman.nu" TARGET=_blank>
If a packet hits a pocket on a socket on a port
and the bus is interrupted as a very last resort
and the address of the memory makes the data link abort,
then the socket packet pocket has an error to report.
</A>

[Redigerat av @nders den 24 aug 2000]

Medlem sedan maj 20001 953 inlägg
#7

Hehe, vem vet! :e

------------------
<A HREF="mailto:djungelfredde@spray.se">Mvh Chavez
</A> UIN: 73975020

#8

Nån som har nåt förslag på nån rolig signatur?

Vad sägs om dessa?

1. När man gräver en grop åt andra - då går spaden fort.

2. Bättre en ryggsäck på magen - än en magsäck på ryggen.

3. Regeln är att människan gärna gräver sin egen grav, bara timpenningen är tillräckligt hög.

4. Vad är en allsvenska utan blåränder - som en gitarr utan strängar.

5. Framtiden oroar oss, det förflutna håller oss fast.Därför går vi miste om nutiden.

//Demo

[Redigerat av demo den 24 aug 2000]

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#9

Det viktigaste tror jag är att låta "gamlingarna" veta att Internet inte ÄR farligt. Att det inte bara finns porr, eller att de kan förlora alla sina pengar på bankkontot bara för att de har en epostadress osv.

Jag tror mycket av problemen är just rädsla. Dels som Bire sa, rädsla för hårdvaran, men också rädsla för att de inte förstår vad datorn gör egenligen.

Jag brukar, när jag lär ut Internet, fråga vad de har för intressen. Sen lär jag dem att sköta en sökmotor, helst nån som går snabbt (gillar http://www.google.com/) och söker där på deras intressen som kan vara olika saker. Knyppling har faktiskt hänt att vi hittat till en dams stora förtjusning, så det finns massor med ställen som "gamlingarna" kan söka sig igenoom.

Sen är det också viktigt att de får grunder som gör att de vågar rota runt lite i datorn, dvs göra olika inställningar osv. Utseende på fönster, bakgrund och ljud brukar vara populärt.

Slutligen vill jag också påminna om att det behövs mycket tid och tålamod. Att vi unga har snabba hjärnor som fattar precis när någon förklarar något för oss för första gången innebär inte att alla gör det. Så skynda långsamt och de kommer att känna att de behärskar detta bättre.

Lycka till! :D

------------------
/Petra
Veni, Vedi, Visa – Jag kom, jag såg, jag handlade

Medlem sedan maj 20001 953 inlägg
#10

Jopp, ett lycka till kan du behöva. Försökte få min 80-åriga farfar att "testa" min dator. Men han visade sig vara livrädd för musen :e
Han vägrade att röra den *muahaha*
Ps. En till kul grej. Hans ord för deras video de köpte för ett tag sedan. "Det var den dyraste klockan jag någonsin köpt!" :e

------------------
<A HREF="mailto:djungelfredde@spray.se">Mvh Chavez
</A> UIN: 73975020

Medlem sedan maj 2000755 inlägg
#11

Jag vet inte hur gamla de är, men jag brukar visa medelålders nybörjare (55+)http://www.seniornet.se vilket många uppskattar.

[Redigerat av a den 24 aug 2000]

Medlem sedan aug. 20002 992 inlägg
#12

Tack, så himla mycket :)

för hjälpen....

------------------
/Simpa
Nån som har nåt förslag på nån rolig signatur? :o)

Medlem sedan nov. 1999367 inlägg
#13

Har du möjlighet att visa så tror jag att många skulle uppskatta att få se hur en internetbank fungerar... jag menar snart har vi inga bankkontor längre eller i varje fall färre än förut... TV-reklamen får det att se så enkelt ut men om de inte får se hur det fungerar så kommer de aldrig att hoppa på det.

Kontakta en bank så tror jag nog till och med de skulle vara intresserade av att hjälpa dig med en demonstration för "gamlingarna". Hmmm, jag är 38... räknas jag som gamling, jag skulle själv vilja ha en demo... ;)

------------------
Med vänliga hälsningar,
Sune Andersson, webForum Admin.

Medlem sedan aug. 20002 992 inlägg
#14

hehe :)
skickar över ett demo till dej ! :e

tack så himla mycket för tipsen :)
visste att jag kunde lite på wF..

------------------
/Simpa
Nån som har nåt förslag på nån rolig signatur? :o)

131 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)