Hejsan,
Nu har jag ställt upp på två stora skolprotejkt, för det första ska jag göra en hemsida till skolan, hålla i det protjektet i alla fall.. plus att jag ska lära 6 gamlingar (och nån till),
att använda datorer, hmm, och allt detta bara för jag e så himla snäll
och inte ett dugg för betygen
men jag skulle gärna villja ha lite tips på saker man kan vissa för alla gamlingar dom kan inte ens sätta på datorn, så det och blir väl det första stora protjektet men sen ska man väl ut o surfa lite, nån som har några bra förslag på hur man kan lägga upp det hela på ett bra sätt, ska väl lära dom lite word o liknade med.. men sen också lite bra sidor typ sl nån aktiegrej, medmera, och saker man kan testa, typ, kolla busslistor medmera, jaja sånt som intresserar gammlingar nån som har något förslag ?
(skrev nog mest det här för att få lite ideer själv, men vill gärna ha tips massor)
Ta det långsamt och repetera ofta..=)
Min mamma är inte heller så bra på det där. Hon skulle lära sig sin email (hennesnamn@kommun.mjolby.se) men trasslade till det hela tiden. "ehh, namnet.. se. eller? punkt eller snabel-a?" etc.
På vår skola är det ju tvärtom. Gamlingar (lärare) som lärt sig lite via dataansvarige ska lära ut nåt de inte kan till massa ungdomar som kan det 70 ggr bättre än dem. Men det är ju kul.. .=)
Det viktigaste tror jag är att låta "gamlingarna" veta att Internet inte ÄR farligt. Att det inte bara finns porr, eller att de kan förlora alla sina pengar på bankkontot bara för att de har en epostadress osv.
Jag tror mycket av problemen är just rädsla. Dels som Bire sa, rädsla för hårdvaran, men också rädsla för att de inte förstår vad datorn gör egenligen.
Jag brukar, när jag lär ut Internet, fråga vad de har för intressen. Sen lär jag dem att sköta en sökmotor, helst nån som går snabbt (gillar http://www.google.com/) och söker där på deras intressen som kan vara olika saker. Knyppling har faktiskt hänt att vi hittat till en dams stora förtjusning, så det finns massor med ställen som "gamlingarna" kan söka sig igenoom.
Sen är det också viktigt att de får grunder som gör att de vågar rota runt lite i datorn, dvs göra olika inställningar osv. Utseende på fönster, bakgrund och ljud brukar vara populärt.
Slutligen vill jag också påminna om att det behövs mycket tid och tålamod. Att vi unga har snabba hjärnor som fattar precis när någon förklarar något för oss för första gången innebär inte att alla gör det. Så skynda långsamt och de kommer att känna att de behärskar detta bättre.
Jopp, ett lycka till kan du behöva. Försökte få min 80-åriga farfar att "testa" min dator. Men han visade sig vara livrädd för musen
Han vägrade att röra den *muahaha*
Ps. En till kul grej. Hans ord för deras video de köpte för ett tag sedan. "Det var den dyraste klockan jag någonsin köpt!"
Har du möjlighet att visa så tror jag att många skulle uppskatta att få se hur en internetbank fungerar... jag menar snart har vi inga bankkontor längre eller i varje fall färre än förut... TV-reklamen får det att se så enkelt ut men om de inte får se hur det fungerar så kommer de aldrig att hoppa på det.
Kontakta en bank så tror jag nog till och med de skulle vara intresserade av att hjälpa dig med en demonstration för "gamlingarna". Hmmm, jag är 38... räknas jag som gamling, jag skulle själv vilja ha en demo...