webForumDet fria alternativet

Hyper Island

Studier & utbildningur Övriga frågor

9 svar · 785 visningar · startad av oskob

Medlem sedan maj 20021 558 inlägg
Frågan#1

Hallå!

Jag sitter på sista året på universitetet i örebro och funderar på vad man ska ta sig till efter detta. Har länge sneglat på digital media-spåret på hyper island och tänkte kolla om någon som gått den utbildningen(eller hört om den) och har lust att ge lite reflektioner :)

Jag har gått både gymnasie- och universitetsutbildningar i digital formgivning och har alltid känt att det varit för låg nivå. Hur är nivån på HI:s studenter och lärare?

Hur mycket av utbildningen är på engelska egentligen? Hela hemsidan verkar vara väldigt anpassad för engelsktalande men vad jag kan se så är alla lärare svenskar. Är praktiken i sverige, i utlandet eller både och?

Såg även att digital media-spåret skulle öppna i stockholm nu i år. Någon som vet något om det eller rent av har sökt dit?

Tack på förhand!

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#2

Jag vet att Okkido här på wF har gått den utbildningen. Men tydligen har de gjort om en del efter att han tog examina, men vissa saker av det han har att berätta stämmer säkert. :)

Medlem sedan maj 20021 558 inlägg
#3

På så vis :)
Deras hemsida har en liten hemlig känsla över sig. Man hittar inte så mycket konkret info :/

Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#4

Jag var på antagning som Okkido var på .... för... 4 år sen om jag inte minns helt fel. Som jag har förstått så är engelska viktigt då det är "många" som investera i just den utbildningen i andra länder, du har även ett "bra" kontakt nät ut mot världen när du går utbildningen kan ha din praktik i utlandet över hela världen. Praktiken väljer du lite själv om den ska vara i utlandet eller i Sverige. Vad jag har sett (på http://hyperisland.se/index.786---1.html ) så håller dom en bra standard och du bör lära dig en hel del ;)

Kan även nämnas att jag inte kom med i utbildningen vid antagning med Okkido :P

Medlem sedan maj 20021 558 inlägg
#5

Ah, tack för svaret! Men det här med utlandet. Skulle man kunna säga att utbildningen riktar sig till personer som planerar att jobba i utlandet? Jag har nämligen inte tänkt göra det. Är det "dumt" att välja den här utbildningen då?

Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#6

oskob skrev:

Ah, tack för svaret! Men det här med utlandet. Skulle man kunna säga att utbildningen riktar sig till personer som planerar att jobba i utlandet? Jag har nämligen inte tänkt göra det. Är det "dumt" att välja den här utbildningen då?

Vad jag vet så jobbar Okkido inte i utlandet ;) Men nej, jag tycker inte utbildningen riktar sig mot personer som vill jobba utomlands. Jag hade kontaktat skolan och ta upp de frågor du har...

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#7

Jag kan inte ge ett direkt svar på det.

Men så vitt jag vet så hade Okkido bara ett internship på en amerikansk byrå, därefter återvände han till Sverige, nu mer så jobbar han på en byrå som heter fröjd/deasign. Jag kan väl inte säga så mycket mer för jag vet inte så himla mycket om Okkido.. ;)
Dock har han semester nu och under hans tidigare semesterveckor har han haft det lite dåligt med internettillgången.

Medlem sedan juni 200032 969 inlägg
#8

Del Pero har också gått på Hyper Island - hoppas han tittar in här snart. :)

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#9

Om jag inte minns helt fel så går Fv02 på Hyper Island (Crew 11)..

[edit] Han GICK tydligen på HI, "Graduation: 2007-06-15".. slarvigt! :p

Medlem sedan maj 20021 558 inlägg
#10

Oj, verkar vara en poppis linje, bådar gott :D
Tack för all respons, även om det är så mycket hard facts så känns det bra att höra att andra gått där :)

131 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.25f56b17
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)