Jag tror man bara skaffar sig en ändringsblankett och fyller i sina ändringar. Jag hade nog skickat in en ändringsblankett med förkryssat både bidrag och lån för hela terminen. Det går att få ut studiemedel retroaktivt för upp till 4 veckor tillbaka, men hur det blir för dig vet jag inte. Hur som helst borde inte vara några som helst problem att börja ta lån en bit in på terminen.
Jag har letat lite information på CSN's hemsida idag, men jag hittar inget matnyttigt som rör min situation, så jag passar på att fråga här, för kanske finns det någon som kan svara på min fråga. :)
Jag har studerat på Högskola i 2,5 år nu, och har 1,5 år kvar. Jag har endast tagit studiebidrag under den här tiden, men nu ska jag flytta så jag måste helt enkelt ta studielån också. Jag har fått ett erbjudande om en kanonlägenhet, men jag måste svara ja senast ikväll, och det hela hänger på om jag kan börja ta studielån nu med en gång.
Frågan är nu: hur gör man för att börja ta studielån mitt i en studieperiod?


