Provtillfälle: 1 april 2006
Sista anmälningsdag: 15 februari 2006
Det är drygt tre månader kvar till vårens högskoleprov. Vilka tänker skriva det? Jag har skrivit provet en gång, våren 2004. Då kom jag upp i 81 rätta svar vilket resulterade i en normerad poäng på 1.3. Med tanke på jag skrev provet på tom mage och utan att ha övat på gamla prov så var väl resultat okej, men inte så mycket mer.. Jag har flera gånger hävdat att det borde vara ganska enkelt att skriva 2.0 om man förbereder sig väl (och har en gnutta tur med orden?). Provuppgifterna är ju i sig inte särskilt svåra. Nu behöver jag bara typ 1.7-1.8 för att vara garanterad en plats på de utbildningar som intresserar mig, men jag tänker ändå satsa på 2.0, mest för att se om jag klarar av det.
ORD
Jag vet att jag klarar av att memorera omkring femtio ord per dag utan några större problem. Det är visserligen rätt tidsödande, och inte särskilt roligt, så tjugofem ord per dag är kanske att rimligare mål. För att orden ska hamna i långtidsminnet är det kritiskt att man använder sig av sk spaced repetition. Jag har vid ett par tillfällen börjat gå igenom orden i Ordhäftet (ett häfte med 3000 svåra ord) utan att ha brytt mig om det där med repetition och det har inte fungerat speciellt bra. När man börjar lära sig orden under bokstäverna I, J och K har man glömt bort det mesta man lärde sig i början..
På wikipedia-sidan listas ett antal program som påminner en om när det är dags att repetera sådant man lärt sig. Supermemo verkar ha den mest avancerade algoritmen, men Windows-versionen är oanvändbar på grund av det katastrofala gränssnittet. Palm-versionen är däremot helt okej, jag tänker använda den tillsammans med min söta Dana.
"Är det inte bättre att utöka sitt ordförråd genom att läsa böcker så att man ser sammanhangen som orden används i?"
Decontextualized learning is efficient.
Research has shown that learning words out of context is fast and efficient especially when used with mnemonic techniques. Average learners can 'learn' 30 to 40 words per hour. Good learners much more. It may sound unbelievable but the research is there and there is a solid body of evidence to support this view. Even the proponents of learning from context concede the superiority of direct intentional study. But a better / worse dichotomy misses the point. Decontextualized learning is useful for fast initial learning, while learning from context expands, extends, deepens and broadens the initial stage.
Research on deliberate learning shows that it is much more efficient than incidental learning, is effective in learning a wide range of aspects of word knowledge, and can have positive effects on meaning-focused use of the language. There are criticisms of this largely decontextualized learning but these criticisms are contradicted by research. It is important to see this kind of learning as only one of the four strands of the course with the other three strands all being strongly message-focused.
ORD: Program & länkar Vtrain - Det bästa alternativet för Windows? Shareware. Jmemorize - gratis, plattformsoberoende. Verkar vara helt okej. Pauker - ett annat open-source-alternativ. Vokabula - utöka ditt ordförråd - Svenskt freeware-program för Windows. De färdiga ordlistorna innehåller ett par-tre tusen ord. Ordtestet (online) - övningstest för ORD-delen. ~4500 ord. Ordhäftet - "Ett språkträningsmaterial inför Högskoleprovet. Ordhäftet innehåller över 3 000 svåra svenska ord med förklaringar, systematiskt och lättöverskådligt uppställda i alfabetisk ordning." 153 kr. (rätt dyrt?) Svåra ord - lexikon över 12000 ord med förklaringar. 43 kr.
Jag skall skriva provet!
Jag fick 1.7 våren 2005 men det räcker inte på det 1.9-2.0 krav min målutbildning har. I höstas missade jag att anmäla mig så nu jäklar ska jag både fixa anmälningen och resultatet (det sägs ju att det alltid går bättre den andra gången)!
Även hos mig var det orden som kärvade därför tackar jag dig för ditt informativa inlägg.
Jag skall skriva provet!
Jag fick 1.7 våren 2005 men det räcker inte på det 1.9-2.0 krav min målutbildning har. I höstas missade jag att anmäla mig så nu jäklar ska jag både fixa anmälningen och resultatet (det sägs ju att det alltid går bättre den andra gången)!
Även hos mig var det orden som kärvade därför tackar jag dig för ditt informativa inlägg.
Själv har jag skrivit 1.9 men vet inte riktigt vad jag skall göra med det. Även jag hade störst problem med orden. Verkar vara dom som spökar mest över lag. Att öva på gamla prov är nog en bättre idé än att sätta sig ner och plugga in ord. Misstänker att man måste trycka in ganksa många ord i skallen för att resultatet skall påverkas...
Nu har jag bara skrivit provet en gång och klantade mig på två av delarna men ush vad dum jag känner mig när jag ser era resultat :P
Förresten, jarg har hört att 2,0 inte nödvändigtvis räcker för att kunna läsa till läkare??
Stämmer... Tidigare tillämpade man intervjuer för att skilja sökande med 2.0 åt. Nu lottas det nog tror jag... Helt enkelt fler med 2.0 som söker än vad det finns platser
ORD är ju toklätt, medan den som hittade på NOG ska fördrivas från landet iklädd tjära och fågelträck! :bla
NOG var den del jag upplevde störst tidspress på. ORD tycker jag är svårast. hade typ 5 fel på ORD jämfört med något enstaka på övriga delar. Iof är ORD fler poäng (40?) men ändå. Vissa ord skulle lika gärna kunna vara kinesiska :( ;)
Öh, är ni genier eller? Persian, vafan, 1.7? Det trodde jag inte om dig! ;) Jag tänker inte avslöja vad jag själv fick, men jag kan säga att jag fick få poäng på mattedelen.
Jag tänker inte göra högskoleprovet igen på länge. Kanske i höst, eller nästa vår. Beroende på vad som händer denna våren.
Jag hade problem med logik och statistik, jag är för noggrann på mätningar och räkningar, så jag hinner inte med hela proven. Vet inte hur jag lärt mig orden, men jag kunde alla när jag skrev, kan man verkligen lära sig dem på att sitta och plugga ordlistor?
Jag hade problem med logik och statistik, jag är för noggrann på mätningar och räkningar, så jag hinner inte med hela proven. Vet inte hur jag lärt mig orden, men jag kunde alla när jag skrev, kan man verkligen lära sig dem på att sitta och plugga ordlistor?
Klart man kan lära sig dem genom att plugga på ordlistor. I skolan hade vi en liten bok med krångliga svenska ord från A till Ö. 30 ord (eller var det 60?) på varje bokstav. Ett mer sofistikerat sätt sägs dock vara att läsa mycket böcker...
Stämmer... Tidigare tillämpade man intervjuer för att skilja sökande med 2.0 åt. Nu lottas det nog tror jag... Helt enkelt fler med 2.0 som söker än vad det finns platser
stämmer, det lottas, min kusin har alltid vart flitig i skolan och blev bortlottad med 2.0.. :(
Pojkvännen och en kompis till honom brukar göra högskoleprovet och tävla om att försöka få full pott. (Än har de inte lyckats.) De behöver inte resultatet, gör det bara för skojs skull. Funderar på att hänga på dem nu i vår, det var väl en sex år sedan eller nåt jag skrev sist. Fast 2.0 lär jag inte få i vilket fall... :p
casca: Jag, effektiv? Nä, just nu låtsas jag vara vara medveten. "Kontentan av det hela, mitt herrskap, blir att det är bäst att inte göra någonting. Bäst är den medvetna overksamheten!" Yeah. (Dostojevskij i Anteckningar från källarhålet. Cool bok.)
Vet inte hur jag lärt mig orden, men jag kunde alla när jag skrev, kan man verkligen lära sig dem på att sitta och plugga ordlistor?
Jag lär mig flest ord per tidsenhet om jag arbetar aktivt med ordlistor och virtuella "flash cards". Sedan jag startade den här tråden har jag hunnit memorera drygt 1100 ord. Det skulle ta evigheter för mig att lära mig så många ord om jag bara förlitade mig på bokläsning som "inlärningsmetod". När jag läser så tenderar jag att hoppa över ord som jag inte känner till. Ta till exempel följande textsnutt:
"Så kom nya rykten som berättade om hans avancemang i tjänsten. När vi träffades på gatan hälsade han inte längre och jag misstänkte att han var rädd för att kompromettera sig genom att hälsa på en sådan obetydlig person som jag. En gång såg jag också honom på teatern, på tredje raden, och redan behängd med ägiljetter. Han svansade och kråmade sig inför döttrarna till en gammal general."
Om jag hade läst den där texten för två veckor sedan så hade jag ignorerat ordet "ägiljetter". Jag hade ingen aning om vad det betydde innan jag för ett par-tre dagar sedan lärde mig det ordets betydelse ur en ordlista. När jag läser så kan jag så klart välja slå upp alla okända ord i ett lexikon, men det är inte särskilt effektivt. Under själva lästillfället och dagarna efter så kommer man kanske ihåg vad ett visst ord betyder men om man inte stöter på ordet igen inom en snar framtid är risken stor att man glömmer bort det.
Genom att använda Supermemo eller ett dylikt program så kommer samma ord dyka upp hela tiden: inledningsvis ganska ofta, men i takt med att man kommer ihåg ordet bättre och bättre ökar intervallet mellan repetitionstillfällena tills man till slut bara förhörs på ordets betydelse några gånger per år.
Jag läste för övrigt Higbees Your Memory nyss. Det mesta som stod i boken kände jag till sedan tidigare. Han diskuterade bland annat en mnemoteknik som kallas för "keyword mnemonic". Jag använder redan en variant av den. Om jag ska lära mig att pastoral betyder herdedikt (definitionerna i Ordhäftet är väldigt kortfattade) visualiserar jag en bild i vilken en pastor och herde befinner sig på en äng. Pastorn suger av herden som håller på att läsa upp en dikt. Ju extremare visualisering, desto lättare är ordet att komma ihåg. Ibland använder jag mig av väldigt långsökta associationer:
vitriol = bitterhet, galla (Vit kan översättas till white, riol stavas nästan som riot så nu har vi white riot, så jag skapar en bild där ett gäng bittra, vita män ballar ur och börjar spotta galla på varandra.)
snöpa = kastrera (Jag kommer eventuellt att börja läsa franska i vår så jag har lyssnat del på program av typen "franska för nybörjare". Pa(s) verkar betyda något i stil med "nej" eller "inte" så jag föreställer mig hur en förtvivlad fransman (hur nu en sådan ser ut?) står på ett snötäckt fällt och skriker "pa, pa, pa" medan en engelsman försöker kastrera honom.)
Och så vidare.
270 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2