L LeonL Medlem sedan dec. 2002 5 871 inlägg Frågan 9 sep. 2003 12:15 #1 Halloj halloj!
Har en liten undran ang. stavningen till den aktuella folkomröstningen om EMU.
Skriver man "Ja- och Nejsidan" eller "JA- och NEJ-sidan", eller hur gör man egentligen?
Behöver veta detta eftersom jag håller på med ett skolarbete om detta. :)
R rozie Medlem sedan dec. 2002 797 inlägg ja vem vet...
skriver du "ja- och nejsidan tycker om barn" får jag känslan av att det är en och samma grupp som har svårt att bestämma sig
skriver du "JA- och NEJ-sidan tycker om barn"
tycker jag det är två olika läger som enats i en fråga..
luddigt? jag tycker JA- och NEJ-sidan.
@nders Medlem sedan juni 2000 32 969 inlägg Kan man inte skriva ja- och nejsidorna ?
Det beror väl lite på sammanhang, kanske.
L LeonL Medlem sedan dec. 2002 5 871 inlägg Men i det här fallet menade jag två olika ord som kunde "skrivas samman" med "och".
Ja(-)sidan och Nej(-)sidan
Ja- och Nej(-?!)sidan
Om det är nu som ni säger :OO Ska man skrive "Ja- och Nej-sidan" eller "JA- och NEJ-sidan"? :p
R rozie Medlem sedan dec. 2002 797 inlägg det låter onekligen som du skriver en EMU-uppsats och då är det ju underförstått vad du pratar om.
skriv "båda sidorna" eller "både förspråkare och motståndare"?
L LeonL Medlem sedan dec. 2002 5 871 inlägg Men det är i början av en uppsats och om jag skriver "båda sidorna" så vet man kanske inte att jag menar Ja- och Nej-sidan? :p
R rozie Medlem sedan dec. 2002 797 inlägg handlar uppsatsen om EMU-valet så är det nog inte så svårt att lista ut.. men om din uppsats behandlar fler ämnen så ska du nog skriva ut det ja.
UlfT Medlem sedan maj 2001 8 027 inlägg Om man vill vara riktigt tydlig, kan man skriva "båda sidorna i EMU-kampanjen." :)
R rozie Medlem sedan dec. 2002 797 inlägg inte dumt alls!
eller "EMU-frågan" beroende på vad du skriver om...
FatRat Medlem sedan aug. 2003 56 inlägg
UlfT skrev:
Om man vill vara riktigt tydlig, kan man skriva "båda sidorna i EMU-kampanjen." :)
Det tycker jag låter som "Båda sidorna på myntet" :)
Ja-sidan och nej-sidan låter bättre tycker jag.
Det är inte förbjudet att skriva jasidan och nejsidan om du vill vara extra tydlig.
L LeonL Medlem sedan dec. 2002 5 871 inlägg Gislaved: Ja, men det låter ju knäppt ;)
MEningen var tänk typ: "...det har sagts mycket från både [vad]"
R rozie Medlem sedan dec. 2002 797 inlägg bara bygga om meningen.
det som utmärker en duktig skribent är hans förmåga att undvika fallgropar som drar läsarens intresse från ämnet.. exempelvis språkliga tvetydigheter..
red. se orsak nästa inlägg.
L LeonL Medlem sedan dec. 2002 5 871 inlägg Tack för tipset Rozie! :)
tillägg\\ Men hur var det nu då? "JA-sidan och NEJ-sidan" eller "Jasidan och Nejsidan"?
P PeW Medlem sedan juni 2000 10 432 inlägg Tycker inte att du ska missbruka stora bokstäver. Så jasidan och nejsidan är att föredra, tycker jag.
L LeonL Medlem sedan dec. 2002 5 871 inlägg Bindestreck? Versal i början?
R rozie Medlem sedan dec. 2002 797 inlägg jag var nog lite otydlig... mitt citat i förra inlägget var exempel på fallgrop.. inte nytt förslag (tar bort det för säkerhets skull)
förslag för att undvika fallgropen är det som Ulft skrev. alltså: bygg om meningen och använd "båda sidorna i EMU-frågan"