webForumDet fria alternativet

Egna ord

Språk

78 svar · 3 754 visningar · startad av LeonL · sida 3 av 4

Frågan, av LeonL

Har ni kommit PÅ (Redigerat p.g.a. Drydens påpekande ;)) egna ord? Skriv de här och skriv också vad de betyder :) Jag gillar att komma på egna ord och använder det ofta. Det är roligt att se folks miner när de inte förstår ett dugg... :e :e :e

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan dec. 20025 871 inlägg
#41

mässerschmitt? :p

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#42

Japp.

Medlem sedan juli 2002252 inlägg
#43

Här är några ord som används dagligen bland mina vänner, säg till om ni hört dem innan...

- pejve : allt som inte är bra (t ex. Men fan vad pejvig du är ditt jävla pejve)
- slan : en person som är pejvig, kan också sammansättas med namn (t ex. Men ditt jävla slan, Carroslan)
- slanmogulas : uttalas, slan-mogul-as, en stark form av slan

Finns fler, kommer dock inte på så möe nu... får väl komplettera vid senare tillfälle :h

Medlem sedan dec. 20025 871 inlägg
#44

pejve, slan <--- låter norskt :p

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#45

"slan" är ett väldigt bra ord!

Medlem sedan dec. 2002797 inlägg
#46

men knappast eget...
http://g3.spraakdata.gu.se/osa/show.phtml?filenr=1/256/65491.html

kan ge upphov till missförstånd... eller inte... :h

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#47

Första gången jag hörde ordet "slan" var nog i en Onkel Kånkel-text, så jag har inga illusioner om att LeonL hittade på det, men det förändrar inte det faktum att det är ett bra ord :e

Medlem sedan apr. 2001664 inlägg
#48

Jag försöker säga 'typ' så ofta jag kan... ;)

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#49

w00t... jag brukar använda ord som "narrigt" och "snarrigt" för att beteckna något som är nice.

Medlem sedan dec. 20012 532 inlägg
#50

"snarr" betyder ju godis!

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#51

Inte alls. "Snarr" är en substantivform av snarrig, som betyder "något trevligt". Detta kan förstås inkludera godis, men begränsar sig inte till det. :stud ;)

Medlem sedan dec. 20012 532 inlägg
#52

spango :p

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#53

Fast iofs kan jag ge ett visst erkännande, efter en tids överläggande. Enligt vanliga omskrivningsregler (de som används för att transformera najs » narrigt och snacka » snarra) kan man transformera snask » snarr, och snask betyder ju som vi alla vet godis. Så ditt förra uttalande var alldeles korrekt, Celia :stud

Medlem sedan dec. 20012 532 inlägg
#54

hehe :e :stud

Medlem sedan dec. 20025 871 inlägg
#55

Men *suck* :OO

Medlem sedan dec. 19995 718 inlägg
#56

Att komma på egna ord är inte så svårt, att komma på en egen sjukdom är värre. Att dessutom komma på en sjukdom som en kompis dessutom blivit hemskickad från jobb för är ännu värre :e Sjukdommen jag kommit på är "underfeber", d.v.s när du inte når upp till den normala temperaturen 37,5.
Vi har haft långa och allvarliga samtal om detta och kommit fram till att man inte skall leka med så allvarliga saker och om man blir drabbad av detta på arbetstid så skall man inte underskatta allvarligheten i det hela och fortsätta som om inget har hänt.

Att lida av underfeber bör (skall) anses som en komplikation av att man tar saker och ting för allvarligt. Att inte kunna nå upp till, i livet fastställda mål (37,5) borde, för att inte ställa till mer lidande hos de drabbade, anses som ett handikapp. Underfeber är inget att leka med, detta skall inte jämföras med påhittade ord som tråden handlar om.

Detta borde ha en egen tråd, men blygsamheten hos den som skriver är ett hinder för detta.

Medlem sedan juni 2000974 inlägg
#57

Det negativa ordet "cliff" kan användas i nedlåtande syfte.
Ex. Fan, va cliff alltså!

Ordet kommer från den gamla tv-serien Dallas, där det fanns en karaktär vid namn Cliff Barnes som var född med otur.
Ibland kan man kalla någon med otur för Cliffan.

Medlem sedan dec. 20025 871 inlägg
#58

Kalle Anka har ju ständigt otur.. då kan man ju säga: Fan, va Kalle Anka alltså!

:OO :e

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#59

Inschloffs är den mekanism på en dammsugare som man drar in sladden med. Man trycker på knappen och så låter det schloffs. Jag jobbar ganska hårt för att få med den i SAOL, med lobbar till Värsta Språket och annat smått och gott, men användningen är ännu lite dåligt spridd.. :D

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#60

PGA av en felskrivning blev det Grattsi.
Vilket egentligen numera blir ett Grattis till ett flertal.

279 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
148 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)