webForumDet fria alternativet

Nyord

Språk

4 svar · 332 visningar · startad av trexter

Medlem sedan mars 20021 889 inlägg
Frågan#1

Få se nu vilka ord webForumarna sitter och kuckilurar på!
Ett ord samt en förklaring krävs för att komma med i webForums
lista över smarta nyord.

Jag kan börja med några (och ganska dåliga och snabbt påkomna):

seriösisera (sig) (eller annat pronomina) - Reflexivt verb (borde det väl bli?) som innebär att man ska skärpa till sig och göra saker på allvar. Dock inte samma negativa klang som i att säga "skärp dig" eller liknande.

habe - En mellanform av har och hade. Om man snackar om två personer, varav den ena har dött och den andra lever, passar varken har eller hade. Används med fördel av språkpedanter och logister.

googla - Ett superbra verb som jag visserligen inte själv kommit på (såg det för första gången då niko, här på wF, skrev det). Bra ord att använda i stället för att säga "söka på webben efter information".

:)

Medlem sedan jan. 20023 554 inlägg
#2

Fickla för att lysa med en ficklampa.

Medlem sedan feb. 20016 388 inlägg
#3

inlägga - skriva inlägg
tråda - skapa trådar

Fritt citerat från nyordsmästaren @nders. :bire

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#4

Man kan göra fantastiskt mycket med substantiv för att skapa nya verb, och använda sitt språk på ett lite annorlunda sätt. :)

Exempel:

Vad gör du?
Jag står vid spisen och pannkakar en aning.

eller

Ska du med på matchen på lördag?
Nej, jag kan tyvärr inte, jag ska finlandsbåta med min flickvän.

Jag tycker det är skoj när man sätter lite personlig prägel på sitt språk. :)

Mvh

Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
#5

Man kan göra fantastiskt mycket med substantiv för att skapa nya verb, och använda sitt språk på ett lite annorlunda sätt.

Jag och min storebror hade dille på att sätta bokstaven B framför eller ersätta första bokstaven i orden.
Och av någon anledning blev kalle anka roligare :e

304 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
162 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
138 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
155 ms — ändringar (db)