webForumDet fria alternativet

Smått förvirrad

Språk

8 svar · 288 visningar · startad av Lukewarm

Medlem sedan jan. 200353 inlägg
Frågan#1

Efter att ha tillbringat ett år i Australien så har jag lärt mig att där skriver dom datumet ddmmyy. Eller är det mmddyy? Hmm, jag trodde jag hade lärt mig.

Hur skriver man här hemma i Sverige? yymmdd eller yyddmm?

Medlem sedan jan. 2003573 inlägg
#2

yymmdd ;)

/M

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#3

ååmmdd är det i Sverige.. ;)

Medlem sedan jan. 2003573 inlägg
#4

värst vad du skulle bitcha då :birp

/M

Medlem sedan jan. 200353 inlägg
#5

Tackar och bockar för svaren och rättelsen. ;)

Medlem sedan feb. 200115 571 inlägg
#6

Flyttas från cafét

Mvh
SirPeter
forumledare, webForum

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#7

Vid något tillfälle tog jag och slog upp detta varpå det framgick att det mest lämpliga sätt att skriva det på är YYYY-MM-DD, vilket för övrigt är någon SIS-standard om jag minns rätt.

Medlem sedan feb. 20003 100 inlägg
#8

Förstår inte varför ni ;) skriver det ååmmdd? Det är ju enklare att skriva det som det läses upp, d.v.s. ddmmåå :)

Nån som har en bra förklaring? :)

Medlem sedan mars 20015 287 inlägg
#9

Från SIS sida.

Vad det gäller livsmedel så följer Livsmedelsverket EU:s rekommendationer, som förespråkar dag, månad, år.
Den senaste reviderade ISO-standarden för datumskrivning kom år 2000. Nu är den ute på omröstning för att bli en CEN-standard.
- Även fortsättningsvis ska man skriva år, månad, dag. Man kan även skriva årtalet med två siffror men riskerar då att det uppfattas som dagens datum eller månadens nummer. Istället rekommenderas att man ska ange året med fyra siffror, säger Monica Ståhl Forsberg, projektledare på SIS. Det korrekta sättet att beskriva ett datum är: "YYYY-MM-DD".

Personligen tycker jag verkligen att datum ska skrivas (förkortas) YY-MM-DD och då även på livsmedel. (Vilket jag jobbar inom.)
Kan ju tillägga att inom den koncern jag arbetar inom har båda typerna använts samtidigt vilket gett upphov till en del hyfsat onödiga förvecklingar.

265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
129 ms — ändringar (db)