det kallar jag skillnad!
hur kan det ha blivit så?
vilka ska man skylla på?
suck.
------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
if i'm not back in five minutes, just wait longer.</A>
3 svar · 457 visningar · startad av Rikard
Det finns ytterligare ett dilemma med just särskrivningar vilket borde vara ett skäl gott nog att få alla att inse vikten av att skriva ihop när så ska vara - sökningar på Internet.
Om jag till exempel söker efter det helt ovidkommande ordet "e-posthantering" får jag 469 träffar på www.google.com. Om jag istället söker efter samma sak fast särskriver det - "e-post hantering" -, får jag c:a 16500 träffar.
En viss skillnad i mängd träffar att plöja igenom... :l
det kallar jag skillnad!
hur kan det ha blivit så?
vilka ska man skylla på?
suck.
------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
if i'm not back in five minutes, just wait longer.</A>
Usch. Hatar särskrivningar och ordmisshandel. ;)
Heh.. brukar läsa BigLapins uppsatser i skolan.. Ojojoj :e
r
En mening lät helt fel ;)
------------------
med ett jordat eluttag och ett finger fick jag spänning i tillvaron..
[Redigerat av casca den 19 feb 2001]
Jag vet inte om man ska kalla "e-post-hantering" för särskrivning men det är i alla fall en del av det som kom upp när jag sökte på "e-post hantering". Är avstavning ett lika stort problem som särskrivning?
Kan lugna er med att det säkert blev fel när Rikard sökte eftersom jag bara fick 100 träffar på "e-post hantering" men 444 träffar på "e-posthantering".
Jättebra: 15100 träffar
Jätte bra: 3050 träffar
------------------
- Swey
A hacker from the south