Varför har folk en religion?
För att få svar på frågor som annars kan kännas obesvarliga, för att känna trygghet, någonting att stötta sig på när livet inte är på topp.
Resten orkar jag inte med
17 svar · 993 visningar · startad av M.Cheraghi
kan nån hjälpa mej med att svara på dessa frågor...
Var för har folk en religon?
Vad skiljer ortodoxa och liberala?
Förklara massa ord.
Förklara tre högtider.
Hur ser synagogan ut?
vad betryder ordet religion?
vad är sionismen?
plz, jag behöver hjälp fort som s47an
Varför har folk en religion?
För att få svar på frågor som annars kan kännas obesvarliga, för att känna trygghet, någonting att stötta sig på när livet inte är på topp.
Resten orkar jag inte med
Var för har folk en religon?
Ehh, det verkar vara en väldigt filosofisk fråga som knappast går att svara med ett enkelt svar. Är det verkligen en fråga som ni skall kunna till provet och i så fall, röker er lärare mycket braja?
Förklara massa ord.
Kosher - Rituell slakt.
Toran - Judarnas heliga skrift
Shalom - "Hejsan"
USB - Universal Serial Bus
Lambda sond - pryl som känner av syrehalten i avgaser
Det låter som att Cannabis_Tomten borde lära sig bättre studievanor?
Det går ju knappast att börja reflektera över varför folk har en religion dagen före ett prov? Vad tror du själv?
Det finns en hel del diskussioner om det här i politikforumet, så där borde du kunna hitta en hel del åsikter i frågan.
De andra frågorna borde du snabbt kunna slå upp i din bok eller söka på Internet för att hitta svar på.
sgtpepper:
Kosher - Rituell slakt
Kosher är godkänd mat för judar. Man kan använda deras rituella slaktmetoder för att fixa koshermat.
UlfT: Du har självklart rätt!
På högstadiet ägnade vi en vecka åt Judendom och Islam. Totalt. Vår lärare tyckte att lite annat var viktigare..
Vår lärare tyckte att lite annat var viktigare..
Hmm, jag tycker i alla fall att det är bra att vara lite orienterad om vad olika religioner handlar om. Åtminstone islam tycks ju många ha uppfattningar om utan att egentligen veta något.
Jag har läst om islam på egen hand, lite ur koranen och sånt också. Det är en kul religion. Jobbigt bara att en del verkar tro att bombattentat och terrorism hör till religionen..
Var för har folk en religon?
För att förklara tillvaron. Alla har något - religion, knark, vetenskap, politik eller något liknande. Allt är utlopp för samma sak (även om vissa har rätt och andra har fel, så klart ).
Vad skiljer ortodoxa och liberala?
Ortodoxa följer skriftens ord. Liberala följer dess andemening, oftast lite halvhjärtat.
Förklara massa ord.
Förklara tre högtider.
Påsk: Uttåget ur Egypten.
Lövhyddefesten: I åminnelse av marschen från Egypten.
Hur ser synagogan ut?
Vanligtvis är den ihålig
Tack för alla svaren, helvettet är över, jag återkommer med en ny tråd nu på söndag, där det handlar om Fysik (magnetism) var förberedda.
samt att på torsdag nästa vecka kommer ännu en ny tråd inför provet som jag har på fredagen. den handlar om biologi, nervsystemet och lite annat tjafs...
Vore det inte bättre om du satte dig och pluggade istället.
Plugga? definera det ordet så att sånna som jag oxå fattar....
Enkelt. Ta två plankor eller annat som du vill sätta ihop, borra hål genom dem och ta en lika tjock rundstav och såga till lagom längd. På med lite trälim i ena änden (och lite i hålet) och pang på med en trähammare. Då har du pluggat!
Ta två plankor eller annat som du vill sätta ihop, borra hål genom dem
FYI så behöver inte hålet befinna sig i en planka. Det går bra med andra, mer naturliga håligheter också
Hur gick provet då?
jag fick vg, det var muntligt, eftersom jag har brutit ett par ben i kroppen och kan ej skriva