BrimbaMedlem sedan dec. 19995 874 inläggTrådstart#1 Hej!
Nedan ser ni tre alternativ av en text som presenterar en person. Hur hade ni valt (med tanke på svenska språket) att formulera er?
- Jag har stor pc-vana, särskilt av program som Word, Excel och PowerPoint. Jag har även B-körkort.
- Jag har stor pc-vana - särskilt av program som Word, Excel och PowerPoint - och jag har B-körkort.
- Jag har stor pc-vana, särskilt av program som Word, Excel och PowerPoint, och jag har B-körkort.
Självklart lämnar jag det öppet för andra förslag.
Tack!
AAxelMedlem sedan aug. 20004 638 inlägg På den första frågan svarar vi ett.. Den andra vet vi inte. *Vi i femman*
KimMedlem sedan jan. 20007 697 inläggJag skulle välja alternativ 1. 
LLuxmanMedlem sedan aug. 20003 742 inlägg Om det är en prez. typ jobbansökning så kan man uttrycka sig lite med strikt ex:
Jag har stor vana att jobba med pc och är mycket väl insatt i program som Word, Excel och PowerPoint. Jag innehar (även?) B-körkort.
Alternativt: Jag har stor erfarenhet av att jobba med pc ......
@ndersMedlem sedan juni 200032 967 inläggjag hade nog skrivit pc med versaler, håll i er: PC
QQMedlem sedan apr. 20002 882 inlägg Det hör väl inte ihop till att börja med? Att ha körkort brukar jag inte skriva samtidigt som min datavana... 
AAnnelieMedlem sedan mars 20002 542 inlägg Alternativ 1 med PC i versaler. Fast jag håller med Q vad har körkört och PC med varann och göra i ett o samma stycke ?
SSweyMedlem sedan apr. 20003 971 inlägg Ingen som tycker man ska använda punkt istället för komma?
QQMedlem sedan apr. 20002 882 inlägg Nä, jag tycker som sagt att han ska skriva om hela stycket i så fall. Jag skulle inte använda nåt av förslagen längst upp faktiskt. 
CCyberPetMedlem sedan dec. 19996 588 inlägg Jag går på Sweys linje. Eller så kan man också skriva:
Jag har stor PC-vana (särskilt av program som Word, Exel och PowerPoint) och innehar B-körkkort.
@ndersMedlem sedan juni 200032 967 inläggeller en bubblare:
jag har stor datavana, och jag innehar datakörkort på pc-programmen word, excel och powerpoint. jag kan även köra bil på mindre skogsvägar.

SSweyMedlem sedan apr. 20003 971 inlägg Aldrig och efter komma, Anders. 
@ndersMedlem sedan juni 200032 967 inläggswey, var det verkligen det enda felet du hittade i mitt förslag? 
SSweyMedlem sedan apr. 20003 971 inlägg Nä, men det mest störande av dem. Tror jag. 
KimMedlem sedan jan. 20007 697 inläggMan kan visst ha 'och' efter ett kommatecken. Det är så grammatiskt rätt det bara kan bli!
Klart att datakunskaperna och B-körkortet inte ska stå i samma mening. Dessa har inget med varandra att göra.