webForumDet fria alternativet

Norrlänning eller norrbottning?

Språk

57 svar · 1 178 visningar · startad av Rikard

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
Frågan#1

Min syster, som bor i Gällivare, och jag hade diskussion om varför man inte bör säga norrlänning. Jag tycker att det är ok, hon med flera tycker det inte. Hennes argument är man säger inte Götalänning eller Svealänning utan man talar om östgötar, smålänningar, närkebor med mera.
Visserligen ska man undvika generaliseringar, men något säger mig att när "gemene" man säger norrlänning då syftar han/hon faktiskt på de som bor i Norrland och då inte i något specifikt län!? Så, torde det inte vara okej att säga norrlänning?
Talar man om specifikt "folk" så blir det mer stadsbetonat, t.ex. Pitebo, Skelleftebo med mera.
Det huvudsakliga skälet till att jag talar om östergötland och folket som bor där, är när det är diskussioner om dialekter. Jag talar inte om "oss östgötar".
CyberPet, jag inväntar en glasklar och tung argumentation om varför jag har fel... ;)
Sen kan du gärna få förklara för mig varför somliga norrlänningar/norrbottningar kallar folk söderut för sörlänningar...

Medlem sedan maj 20001 953 inlägg
#2

Jag säger iaf Norrlänning, och det kommer jag nog att forsätta med. Om nu inte Cyberpet är oerhört övertygande ;)

------------------
<A HREF="mailto:djungelfredde@spray.se">Mvh Chavez
</A> UIN: 73975020

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#3

Jag kanske skulle kunna kalla mig norrlänning av den anledningen att jag är född i Västernorrland och har vuxit upp i Västerbotten och Norrbotten, dvs jag har bott mitt liv i 3 olika landskap. ;)

Norrlandslänen är väl enligt hävd Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland och Jämtland. Men många Västernorrlänningar, Västerbottningar och Norrbottningar blir otroligt sura om de blir kallad Norrlänning då det ju inte på något sätt placerar dem vart på kartan de kommer ifrån. Enligt några börjar ju Norrland norr om Nortull i Stockholm, andra säger Norrland börjar norr om Dalälven.

Såna generaliseringar är ju bara förvirrande, då skulle jag ju kalla alla som bor söder om Piteå för sörlänningar för de bor söder om mig.

Sundsvall anses som Sveriges mitt (på ett ungefär) och om man då anser att Norrland börjar söder om Sundsvall så blir ju Norrland otroligt stort... större än hela Sverige.

Eftersom jag är född i Örnsköldsvik kallar jag mig Ångermanlänning. Dvs efter det landskap som jag är född i.

Tidigare var Västerbotten och Norrbotten indelade i två landskap, Västerbotten och Lappland.

Västerbotten låg längsmed kusten och ungefär 10 mil innåt landet hela vägen upp till Torneå älv.

Sedan kom länsindelningarna och landskapsindelningarna fick mindre betydelse uppe i norr (medan "sörlänningarna" fortfarande använder sina landskapsindelningar). Och det är inte förrän de senste 30 åren eller så som Norrbotten faktiskt blivit ett landskap.

Så, det är väl den största anledningen varför jag inte anser att norrlänning är så precist som att ange en östgöte, smålänning eller närking, då de senare kommer från landskapsindelningarna medan "Norrland" inte alls har med landskap att göra.

Har jag virrat till det för er, eller förstår ni vad jag menar??

Dvs, lika lite som Rikard vill bli kallad Sörlänning vill jag bli kallad Norrlänning, då han ju är östgöte och jag norrbottning. ;) ;) ;)

------------------
/Petra
Macälskare gör det i kubik

[Redigerat av CyberPet den 28 jul 2000]

Medlem sedan dec. 19992 615 inlägg
#4

hmmm jag använder ordet sörlänning som ett skällsord för att beskriva en osmart person.... fast iofs säger man oxå sörlänning om alla som bor söder om nån slags gräns som jag inte vet om den finns...

------------------
F.Sundström
Bit den hand som föder dig!

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#5

Allt är väl en fråga om perspektiv egentligen...

Jag har inget emot att kalla Rikard för norrlänning - han bor ju norr om Tranås!

För att inte tala om Skåne... Brr, norra Polen... :e

------------------
Alla rättigheter kopierade. All reservering förbjuden.

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#6

:e

------------------
/Petra
Macälskare gör det i kubik

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#7

Min mor är född och uppvuxen i Skellefteå, så jag har lärt mig (genom stryk ;)) att man inte säger norrlänning.
Jag tycker att "dom där uppe" låter mycket bättre. :e

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#8

Kim, din mor är en stolt Västerbottning :D

Jag bodde 8 år i Skellefteå, min pappa bor kvar där och min lillasyster också, fast hon är på väg ut i vida världen som ni vet (Stockholmare vill hon bli).

------------------
/Petra
Macälskare gör det i kubik

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#9

Efter 20 år av snö och inlandsis bestämde hon sig för att flytta ner till det lite varmare Södermanland. Härifrån är det inte heller så långt till vida världen (Stockholm) :)

#10

jag kallar mig "svensk".. :e

------------------
vem fan orkar göra signaturer? :P

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#11

Jag brukar använda ordet "lantisar" om folk som inte bor i Stockholms län (och "smutsigt as" om folk som bor norr om Gävle).

------------------
-- spango
Ingen älskar en man med skägg.

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#12

/me sparkar på spango och kallar honom för äckliga 08:a... för vi Norrbottningar gillar inte oförskämda snubbar från Tjockhult :p

------------------
/Petra
Macälskare gör det i kubik

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#13

Nej, just det! Jag är i alla fall halv-offer som halvt kommer därifrån. ;)

Medlem sedan mars 20002 542 inlägg
#14

Mmm och jag vart INTE glad när mitt riktnummer byttes till 08 , vill EJ vara detta utan är väldans snabb med att säga SÖDER om Stockholm när de undrar.

------------------
Mvh /Annelie
*RivJärnet och Heta Sidor*
"Dansen är ett lodrätt uttryck för ett vågrätt begär"

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#15

Äsch, ni är bara avundsjuka...

------------------
-- spango
Ingen älskar en man med skägg.

Medlem sedan nov. 1999367 inlägg
#16

Allt norr om Hässleholm är för mig faluröda stugor och fäbodar... men, men alla kan ju inte få plats i det kontinentala Skåne...

Medlem sedan mars 20002 542 inlägg
#17

Avundsjuka på vad ? ;)

Vi har allt vi behöver men mindre avgaser och hets. Vill jag in och känna "pulsen" så finns Stockholm på behörigt avstånd. Visst är det ganska vackert ,,,,,men.....Nja

------------------
Mvh /Annelie
*RivJärnet och Heta Sidor*
"Dansen är ett lodrätt uttryck för ett vågrätt begär"

[Redigerat av Annelie den 29 jul 2000]

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#18

Ett litet dilemma CyberPet...
Jag har inget emot att bli kallad sörlänning... ;)

Medlem sedan dec. 19998 577 inlägg
#19

Sune, så du är inte med i sprätta-loss-skåne-ifrån-sverige-klubben??? :e

------------------
PC-älskare prasslar i säven, och har malt i ryggen
www.webeye.nu
Vilken kategori spel tycker du mest om?

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#20

Rikard, faktiskt känns det som att "Sörlänning" inte är ett skällsord medan "Norrlänning" räknas som något nedsättande. Det är ju bara att titta på vissa kommentarer i detta forum för att få uppfattningen att "Norrlänningar" är dumma och liknande.

*snyft*

------------------
/Petra
Macälskare gör det i kubik

696 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
130 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
140 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
552 ms — ändringar (db)