webForumDet fria alternativet

Vad är en enkät?

Språk

5 svar · 3 763 visningar · startad av HammerBoy

Medlem sedan feb. 2006144 inlägg
Frågan#1

Exakt vad är en enkät? Är det själva frågeformuläret eller är det hela undersökningsprocessen? Eller kan det betyda både och? Eller måste man hänga på ett suffix för att specifisera vad det handlar om? Enkätundersökning och enkätformulär.

Om nu ordet enkät är en synonym till ordet undersökning så blir ju ordet enkätundersökning lite kaka på kaka. Å andra sidan så om man använder ordet formulär som synonym till ordet enkät så skulle det alltså bli formulärundersökning. Det känns ok men... enkätformulär då?

Medlem sedan juni 20034 013 inlägg
#2

Ordet enkät kommer från franskan (enquête) och betyder undersökning.

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#3

Enligt NE:

enkät, rundfråga, journalistisk metod som innebär att en eller flera frågor, vanligen i ett dagsaktuellt ämne, ställs till ett antal personer, vilkas svar återges mer eller mindre fullständigt.

Medlem sedan feb. 2006144 inlägg
#4

Menar ni att en enkät aldrig kan betyda eller tolkas som endast själva formuläret?

Vidare så känns ordet enkätundersökning lite som kaka på kaka eller är det bara jag som tycker det? :)

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#5

HammerBoy skrev:

Menar ni att en enkät aldrig kan betyda eller tolkas som endast själva formuläret?

Vidare så känns ordet enkätundersökning lite som kaka på kaka eller är det bara jag som tycker det? :)

Jag tolkar det som metoden man använder inte ett specifikt formulär.

Och ja, jag kan hålla med om att "enkätundersökning" är lite kaka på kaka, men det beror på vad man tycker enkät betyder.

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#6

Att en enkät ÄR en undersökning kan nog de flesta gå med på, men ordets innebörd har mer och mer blivit synonymt med en pappersundersökning.

Telefonintervjuer, fokusgrupper, "mannen på gatan", litteraturstudier - det finns många sätt att genomföra en undersökning på, men får man ett papper i näven med frågor blir det liksom en enkät av bara farten. :e

Det roliga i sammanhanget är att jag pluggade sånt här som en förberedelse inför uppsatsskrivande på högskolan, och hade då Enkätboken av Jan Trost som kurslitteratur - en bok helt inriktad på ifyllnadsformulär... :OO :e

262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)