Översättning svenska --> engelska

Språk

3 svar · 398 visningar · startad av K@llen

Medlem sedan mars 20032 667 inlägg
Trådstart#1

Hej,

Jag skulle behöva ha hjälp med en engelsk översättning av följande titel. Gärna av någon som verkligen vet hur det ska vara. Tackar ödmjukast på förhand. :)

Granskarna i en självgranskande roll
– om att granska sig själv på ett trovärdigt sätt

Medlem sedan mars 20032 667 inlägg
#2

Kanske ska tillägga att granskarna i detta fallet är medierna. :)

Medlem sedan aug. 20023 005 inlägg
#3

The examiners in a self-examining role
möjligen *The examiners as the self-examining character

- to examine oneself in a credible way*

Om det är du som har skrivit titeln råder jag dig att formulera om och använda lite synonymer till granska. I detta fall kanske du kan säga kritisera, skärskåda eller analysera etc. Det påverkar översättningen och gör texten lite snyggare och mindre upprepande.

Medlem sedan mars 20032 667 inlägg
#4

Tack! :)

Jo, jag har skrivit titeln och den kommer inte formuleras om eftersom upprepningen är ett medvetet grepp för att lyfta fram paradoxen med att granska andra och samtidigt vara självgranskande. Eftersom den engelska titeln enbart kommer att finnas i ett abstract kan det hända att jag använder media istället för granskarna som rubrik, men detta ska jag fundera lite över.

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)