Vill bara veta vilka som sysslar med Aikido här på WF.
Vad ni tycker om den sporten jämfört med andra själv försvars sporter.
Själv tycker jag boxning kan skrotas som självförsvars sport, det enda du gör är ju att mosa skallen på motståndaren.
I Aikido kan du som värst få nyckelbenet eller knät knäckt/avslaget.
Jag tränar inte Aikido, sysslar dock med en annan kampsport, Ju-jutsu...
Jag vet inte riktigt hur sporterna skiljer sig åt, men jag tycker mig läst nånstans att aikido inte har några offensiva tekninker, och därför går det inte att tävla i aikido.
I ju-jutsun går det flesta av våra tekniker mot handlederna, vi har dock ett antal offensiva tekniker, som slag och sparkar.
Som sagt, i klassisk Aikido tävlar du inte.
Aikido är rent självförsvar, inget annat för dom som tror det.
Aikido handlar om fasthållningar och kast, finns en del info om det på nätet.
Okej, det finns ett par olika Aikido klasser, Iwama, Aikikai, och Ki - aikido. Varav man tävlar i en eller två av dessa, dock inte i Iwama-Ryu. I övrigt är det bara ren självförsvar, ingen tävlan. den enda du tävlar mot är dej själv. :)
F.Ö så kan du använda Aikido fullt ut i självförsvars syfte, det kan du inte med boxning, karate, kick boxning...
Väl bekomme Ekström.
Hoppas bara att de som intae fattar vad Aikido är håller sej härifrån... men det bestämmer ju inte jag...
Kan även tala om att tränar du Iwama-ryu-aikido så tar du med dej graderingen därifrån till dom andra, men inte tvärt om.
I ju-jutsu är det däremot annorlunda att tävla i, där består tävlingen i tre moment.
1. Kumite, slag och sparkar, man ska slå motståndaren och blockera motståndarens slag, inga slag eller sparkar under bältet.
2. Kast, kan inte japanska namnet... går ut på att få motståndaren ner i mattan.
3 Ne-waza, eller knäbrottning, väl nere på golvet ska man "låsa" motståndaren, dvs tvinga motståndaren att klappa av eller hålla fast honom/henne i 20 sek...
Sen ges det poäng utifrång hur pass rena slagen och sparkarna är, dvs om någon hand sitter i väggen i slaget, hur pass mycket koll man har på kastet, och hur pass "fasttvingad" motståndaren är i ne-wazan.
Tackar för upplysningen, hittade sidor på google om just den karate typen. Inte min stil precis, men tack och lov är vi alla olika :)
Jag digga Aikido, du diggar Karate.
Men jag funderar på att börja träna Aikido nån gång i framtiden, verkar vara jättekul. Har du nåt graden med "byxkjolen" än? (Hakama.. Visst var det så den kallades?)
> Del pero
Nej, det är inte jag, tror det är Lasse eller Rickard som har satt upp dom. Hur så, är du sugen på att testa eller?
I så fall kan jag tala om att vi tränar ikväll klockan 18:00 -19:30
Om inte kan du ju komma dit och titta... kostar gratis :e
Men jag funderar på att börja träna Aikido nån gång i framtiden, verkar vara jättekul. Har du nåt graden med "byxkjolen" än? (Hakama.. Visst var det så den kallades?)
Ja den kallas Hakama, jag har inte hakama ännu. Ligger ännu så länge i 6 Kyu, hakama får jag först vid 3 Kyu. Svart bälte kommer först vid 1 Dan... Du kommer inte ångra dej om du börjar träna Aikido, jag gör det inte. Lycka till :)
Ett litet tips Kitti, om möjligt börja träna Iwama.
Då kan du ta med graderingarna om du någon gång byter klubb, eller flyttar pga studier. :)
706 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e