Man kan klaga på felpassningar och idiotiska infall men man busvisslar inte ut sitt lag konstant.
(y)
32 svar · 6 176 visningar · startad av Danne V · sida 2 av 2
Sverige (rankade 18)-Kazakstan (rankade 142) 2-0. Pissmatch. Målen var mer tur än skicklighet. Någon mer än jag som inte är 100% positiva?
Läs frågan i sin helhet →Man kan klaga på felpassningar och idiotiska infall men man busvisslar inte ut sitt lag konstant.
(y)
Den som inte hade lärt sig innan i kväll att matchen inte är slut förrän den feta domaren blåser i pipan har nog ångrat sig nu... Vilken brutal match!
Alltid kul att höra Lasse G vid sådana här speciella tillfällen:
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=179&artikel=5312185
:)
Alltid kul att höra Lasse G vid sådana här speciella tillfällen:
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=179&artikel=5312185:)
Haha, en aaaning skillnad i röstläge på 4-1 och 4-4... :e
Fy f*n vad svenska landslaget är bra!
Vi spöar Holland i EM-kvalet. Under EM ger vi Frankrikes deras första förlust på två år. Vänder 0-4 till 4-4 på bortaplan mot Tyskland.
Fy f*n vad svenska landslaget är bra!
Vi spöar Holland i EM-kvalet. Under EM ger vi Frankrikes deras första förlust på två år. Vänder 0-4 till 4-4 på bortaplan mot Tyskland.
Japp, det är magiskt!
Självfallet en helt magisk upphämtning! Helt osannolikt att det skulle kunna hända ens. Bland det sjukaste jag sett landslaget göra. Sena mål av Zlatan i Ungern i all ära, Holland på Råsunda lika så. Det här slår det mesta. Fergie-time när den är som allra bäst.
Men! Vi får inte glömma bort att vi troligtvis såg den absolut lägsta nivå som tyskarna kan vara på och hur rubbat sinnessjukt bra de är när de faktiskt kan och vill. Första halvlek var det män mot pojkar. Fullständigt utskåpning, total klasskillnad och ett oerhört blekt svenskt landslag. Där har vi en del att lära och hur skråen tänktes det i laguttagningen? Wtf? Bland det sämsta jag sett landslaget prestera. Färöarna i fredags och Österrike för tolv-femton år sedan på Råsunda (hösten 1997 (?) när Kenneth Andersson missade straffen med sina gula omtalade skor) i all ära. Klasskillnad när den är som allra värst.
Sedan all cred till Lustig som sätter sitt mål på första stolpen...
Det tyska spelet i första halvlek var helt makalöst bra. Sverige spelade naturligtvis inte bra men Tyskland var overkligt bra. I det läget kändes det som att vi skulle vara glada om vi kom undan med ensiffrigt.
Om vi lyckas hålla jämna steg med Tyskland under resten av kvalet får vi en helt avgörande match mot tyskarna på Friends Arena om ganska exakt ett år.
Ja, det är något Lustigt med stolpar...
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ktG3xXZbAcM
Såg just alla målen. Måste ge eloge för Zlatan & co. Fantastisk comeback i matchen!
Ni har lite sisu i er. ;)
Var ju helt rätt match att se på plats, sittandes mitt bland Tyskarna på ena långsidan. Det var kul när vi 11 som var på plats hoppade och vrålade i andra halvlek och alla Tyskarna satt ner tysta :)
Din nedrans... att vara på plats! Mäktigt!
Var ju helt rätt match att se på plats, sittandes mitt bland Tyskarna på ena långsidan. Det var kul när vi 11 som var på plats hoppade och vrålade i andra halvlek och alla Tyskarna satt ner tysta :)
Bara att gratulera - att du överlevde. :P
Joachim Löw skrev:
Kanske kunde jag ha skickat en signal genom att göra ett defensivt byte som kunde ha hjälpt laget
http://www.dn.se/sport/fotboll/low-erkanner-misstag
Är det en översättningsmiss eller menar han verkligen att Tyskland skulle spelat mer defensivt i andra halvlek? Det var väl precis det som var problemet? Hade dom öst på i samma tempo så hade dom ju vunnit med minst 6-0.