oj, nästan så man blir lite sugen på att tjacka en MTB igen! Den var snygg
MTB-tips
11 svar · 2 909 visningar · startad av legis
Bra tips, blev nästan lite köpsugen eftersom jag själv spanat in en cykel i den prisklassen. Min bara knappt fyra år gamla hoj blev troligtvis stulen ur mitt cykelförråd för någon vecka sedan. :l
Hur som helst, jag har varit inne på lite olika ställen och kollat. Bland annat Cykelogen i Östersund. Han tyckte jag var dum i huvudet (nåja, han sa det inte rakt ut) som tittade på en "billig" cykel för mina ändamål. Jag snittar på ett terrängpass i veckan, ibland tre, ibland inget. Han tog mig bort till 18kkr+-cyklarna och tyckte att allt annat var befängt att köpa för mitt användande (jag tävlar alltså inte, jag hobbycyklar för att det är roligt och har väl planer på att dra till fjälls i sommar och ta en tur). "Köper du en billigare cykel så kommer du ändå få köpa ny om ett tag och då är du snart uppe i de dyrare prisklasserna på sikt". Jo tack, jag kände att jämförelsen med att köpa ett par 3000:-fotbollsskor för korpenspel var befogat, å andra sidan kan jag inte skitmycket om cyklar heller. Men visst, man får ju vad man betalar för. Att dock lägga nästan tjugotusen spänn på en hoj är, och har aldrig varit aktuellt för mig. Rätta mig gärna om jag uppfattat det hela fel.
Jag stack iväg till en annan etablerad butik i stan och han kastade väl det första resonemanget i papperskorgen per omgående och tyckte istället att en "mer rimlig MTB var det bästa för mig". Jag provcyklade två hojjar hos dem igår. Se första raden här, MTB 1.0 och MTB 3.0.
Men å andra sidan. Legis förslag känns ju en aning attraktivt.
Förresten legis, har du några länkar till andra ställen som säljer hojjen för 13?
XTC 2 ligger i mittensegmentet kan man säga komponentmässigt. Kolla på:
http://cycle.shimano-eu.com/
Under rubriken Products och sedan Mountain Bike kan man se nivåerna på både prisklass och teknologi, med mest avancerat överst. Kollar du då på de tre på första raden i din länk så är de alla low-end. Den dyraste (Nevada 1.0) använder Shimano Alivio som är billigaste som marknadsförs i Norden. Deras Nevada 3.0 använder Altus som till och med är steget sämre.
XTC 2 använder SLX 10-delat som är 3-4 nivåer över båda. Dessutom är Giant kända för att ha riktigt bra ramar och man kan uppgradera komponenter senare utan att byta ram. Komponenterna som följer med är overkill för mig, men till det priset är det oslagbart.
http://happymtb.org/forum/read.php/1/1661068/1661664
Annars är det bara att kolla pricerunner med Giant Xtc 2
Förresten legis, har du några länkar till andra ställen som säljer hojjen för 13?
Du kan kolla prisjakt annars följer här de tre första träffarna jag fick:
14450 - http://www.perssonsbikes.se/
13150 - http://www.haggs.nu/
13395 - http://pedalogerna.com/
Nu ska jag ut med hojen :)
Vid nätbeställning så antar jag att cykeln kommer hem i delar och att man får montera den själv?
Edit: kanske borde sett att S, som passar min längd, inte längre verkar finnas tillgänlig så då har det ju löst sig av sig självt. :)
Det hade nog löst sig ändå eftersom detta är ett tydligt lockpris för att få folk till butiken så jag tror inte den kan köpas online. Underbar cykel förresten. Slår min gamla Scott med hästlängder som jag köpte för 14000 för 8 år sen. Spenderade just över 3 timmar i spåren runt Årstaviken. God damn! :)
Jag är inte så insatt men det kan inte vara någon skit. Det finns iaf ett team i touren som kör på Fuji.
Ny mountainbike
Jeg har længe været på jagt efter en prisvenlig kvalitetscykel. Til daglig bruger jeg min gamle Raleigh Tourist Deluxe, som egentlig er fin nok til at køre på arbejde, men i weekenden nyder jeg at køre i skoven på offroad ture og der er Raleigh’en ikke optimal. Derudover er jeg tit i Hamneda (Nöttja) i Sverige, og der er der nogle fantastiske ruter i skoven, hvor det ville være genialt at have en mountainbike med sig.

Jeg har derfor længe haft en mountainbike på ønskelisten, men mit budget var lidt stramt (ville ikke bruge mere end 3.000,- DKK., så det satte en naturlig grænse). Jeg undersøgte markedet, og de fleste cykelhandlere skulle have mindst 4.000 for en mountainbike.
Pris og kvalitet hænger som regel altid sammen, og jeg ved godt det er meget at forlange, men jeg ville ikke gå på kompromis med sikkerheden. Jeg plejer at gøre hvad jeg kan for at sikre at min cykel er så sikker, som muligt, da jeg har haft en del styrt. Jeg følger naturligvis også Trafikstyrelsens anvisninger til gode råd og lovkrav :).
Jeg søgte derfor på nettet efter EN-godkendte cykler og fandt frem til Coop’s hjemmeside: Nettorvet – Cykler.
Det var så her jeg fandt min nye mountainbike til 2.500,- DKK. Den har blandt andet 21 gear, Suntour XCT-V3 forgaffel med støddæmper og skivebremser på forhjul samt Tektro V-bremse på baghjulet.

Jeg har nu haft den siden starten af sommersæsonen, og jeg er sikker på at man godt kan finde en bedre cykel, men til prisen er den perfekt. Min ven er cykelmekaniker og han har en mountainbike fra CUBE til 15.000,- DKK, og selvfølgelig kan min Mustang (Model Pulse 2,0) ikke måle sig med hans, men han var trods alt imponeret over kvaliteten, så det tager jeg som et godt tegn.
Jeg ved at Coop også har butikker i Sverige, så det burde være muligt at købe Mustang cykler der også.
Hvis der er nogen, som har købt en Mustang Pulse 2,0, vil jeg meget gerne høre om deres erfarringer, jeg har jo ikke haft den så længe endnu.



