Då verkar den där patetiska cirkusen äntligen vara över. Jag tycker alla inblandade betett sig som larviga primadonnor. Och som gammal Barca-fan är jag faktiskt glad att Z försvann.
Vilken tv-kanal blev det som firar med tårta idag? Och vilken sitter där med lång näsa (om nu en tv-kanal kan göra det)?
Zlatan försvinner från en "TV4-kanal" (Canal+) till en annan - TV4. På sikt lär ju då TV4 flytta över Serie A till betalkanalerna (vilket redan är gjort, då några av matcherna går på C+ SportHD) och de som nu köpt Canal+ och La Liga för Ibras skull behöver troligtvis inte oroa sig nämnvärt. Därför borde ingen kanal fira med var sig tårta eller stå med långnäsa. Däremot är ju Canal+-reklamen med Ibra som huvudpersonen rätt inaktuell.
Frågan är ju dock hur mycket TV-bolagen har med saken att göra. Tänk om Zlatan valt ManCity, då hade TV4 inte haft särskilt mycket att stoltsera med. En väldigt egen och ytlig men ändå konspirationsteori.
Till sist är det bara att gratinera Barca till Champions League-vinsten. Ska vi gissa att de slår ut Milan i någon av de senare rundorna?
Funderade på att skaffa Canal+-paket men 259:- på ComHem känns lite väl dyrt... Fast hade jag inte haft Viasat-abonnemang hade jag nog slagit till. Ha båda för nästan en femhundring känns som rån ju.
Frågan är ju dock hur mycket TV-bolagen har med saken att göra. Tänk om Zlatan valt ManCity, då hade TV4 inte haft särskilt mycket att stoltsera med. En väldigt egen och ytlig men ändå konspirationsteori.
Vilket sammanträffande, för idag avslutar Canal+-profilen Jonas Dahlquist dagens blogginlägg så här:
Den förste spelaren som ägs av en TV-kanal är max tre år bort.
Tja, vi är väl snudd på redan där, Berlusconi äger Milan och en bunta tv-kanaler och tidningar... Plus att han är Italiens president, men nu börjar det lukta Franco och Real Madrid...
269 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a