Mitt önsketänkande är att Arsenal ska få till det. De är nog en av få underdogs denna säsongen. Ser inte så mycket ut på pappret jämfört med United, Liverpool, Chelsea och City men nu är iaf latdivan Adbayor borta. Tyvärr Touré med.
Jag har redan satt Arsenal som underdogs denna säsong. Det finns inga förväntningar på dem, vilket kan hjälpa. På pappret är de dessutom ljusår från när de vann ligan senast men Wenger anser däremot att det är denna säsong som bestämmer om han gjort rätt i sina satsningar på unga spelare.
Jag är glad att jag inte såg premiäromgången med Tevez. Det kommer kännas skumt som fan utan både honom och Ronaldo. Nåväl. I morgon gäller det. Då börjar allt. På riktigt. ;)
Jajamänsan. Idag smäller det på riktigt.
Men lite kul var det ju igår. Både att domedagstippade Arsenal spöade Everton, men lika kul (tycker jag) att Wigan mosade Aston Villa på bortaplan. Kanske tabellen blir jämnare än någonsin i år?
Tyvärr kommer nog alla mitten-lag att själa poäng av varandra förutom de klassiska 4 topp lagen och vi får en tabell där bara 2-3 lag fajtas om titeln redan efter bara 7-8 omgångar .... hälso faktorn i Premier League mäts nog i hur många mittenlag som orkar stjäla poäng av Man U och Chelsea ... kommer faktiskt starkt att hoppas för första gången iår att just ManU och Chelsea förlorar så mycket poäng som möjligt för det är först då det kommer att bli spännande ... allra helst skall dessa 2 lag förlora poäng i början av säsongen sedan får de gärna komma ifatt ... låter lite som ett handikapp system för att spänningen skall bibehållas
Herreguuuud vad jag saknar Xabi Alonso! :x Inget ont om Mascherano/Loucas, men de slår inte riktigt de kalaspassningarna (än). Men kul att se Voronin komma in och ta för sig - även om jag tycker domaren var lite flat som inte blåste när han blev nertacklad...
I övrigt tyckte tydligen herr domare att kortleken skulle luftas ordentligt när den legat nerpackad sen förra säsongen - jösses vad han varnade...
...och United slog pliktmässigt Birmingham utan att direkt glänsa. Kul dock att andra lirare verkar ta steget fram när det behövs. Hoppas Nani får en riktig kick nu.
Larsson sprang dock mest omkring och viftade med armarna och klagade på domaren. Det fungerade ju jättebra. Not.
Footytubade också Arsenals seger igår och herrejävlar. Vad pysslade Everton med? Samtliga mål, i princip, var ju solklara markeringsmissar alternativt femnollan där Fabregas fick promenera igenom helt orörd nästan från egen planhalva. Eh. Om Everton ska behålla sin fina svit får man nog ta och lyfta sig. En aning. Litegrann. :OO
Färglöst. Lamt. Fattigt. Långsamt. Ingen kreativitet och knappt några målchanser. Dock mycket bollinnehav men det vinner man inga matcher på. Valencia såg oerhört blek ut och Carrick får träna straffar framöver. Park fick inte heller många rätt och Berbatov såg som vanligt fullständigt ointresserad ut. Vad karln gör i United och hur han kan ha konkurrerat ut Tevez är det största mysteriet så länge jag följt United. Enda ljusglimten var Evras eviga slit och möjligtvis Giggs offensiva drivkraft de sista 10.
3-0 mot Stoke, matchuret står på 92.49 med tre minuters stopptid och just när Johnson får bollen högt upp till höger offensivt tänker jag att "en fyra vore ju trevligt". Jag ska tänka så oftare. :e
4-0 utan krusiduller och jävlar vilken konstspark just Johnson gör när han klipper in 2-0! Tjusigt värre. (y)
Fast dagens fetkänga till mig själv som fick för mig att matchen började 22.00. Jag blev lite paff när jag slog över till C+ och de redan hade börjat - andra halvlek? Där fick jag för att jag satt och tittade på nian om ett husbygge i London en timme... :e
Såg veckans sammandrag av PL på Canal+ nyss och nu vet jag inget om matchbilden i stort, men jävlar i havet vilket mål Burnley gjorde då! :o
Sen kunde jag avslöja redan innan att Carrick skulle missa straffen, nervös var väl bara förnamnet? ;)
Sen måste Defoe i Tottenham hyllas. Tre mål är ju bara det rätt skapligt, men hans 3-1 var en riktig pärla! (y)
Burnley hade ingenting. "Mycket bollinnehav" skrev jag igår om Man United och när jag såg statistiken lite senare var det 67-33% i Uniteds favör. Spel på en planhalva sista 15. Men Burnleys mål var snyggt. Och hårt.
...men revanschen ska man ju faktiskt inte klaga på. 5-0 borta mot Wigan satt inte helt fel. Och målskyttar verkar det ju finnas kvar i alla fall. Kul att Rooney gjorde nummer 100 och 101 i Unitedtröjan. :)
265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e