Får man gissa att Segeltorp slog AIK? I så fall vet jag varför du gratulerar dem...
Svensk tjejhockey är för övrigt av extremt dålig kvalité - det finns tillräckligt med okej spelare för två, kanske tre, okej lag. Tyvärr.
Tabellen säger ganska mycket om hur bra och jämn svensk tjejhockey är. Frågan är hur man ens kan ligga i högsta serien när man närmar sig hundra insläppta mål på fjorton matcher.
Det blev lite off topic, men AIK vann serien, och är därmed bäst.
Till skillnad från de flesta andra såg jag matchen och det var effektiv hockey av Segeltorp, de visste precis hur de skulle spela med en defensiv center för att eliminera AIKs offensiva backar.
Sen var det många som inte nådde upp till normal standard, Katarina Timglas var nog värst, hon brukar vara säkerheten själv men var mest en säkerhetsrisk som back i onsdags... :l
Hur som helst, siffrorna blev stora med mål i tom kasse på slutet, men jag är inte sämre än att jag kan gratulera Segeltorp till guldet. :bire Vi tar er nästa år! :e
Som sagt, i onsdags gick finalen, men vissa upptäckte visst inte resultatet förrän idag och tog chansen att utmåla sig själv som ett ännu större fån.