MmuskotMedlem sedan jan. 20027 905 inlägg Hockey är fullt av engelska uttryck (icing, offside, slashing, tripping osv) så det är väl inte så konstigt om någon som är insnöad råkar säga rightskytt istället för högerskytt?
Det är väl inte värre än om någon här på webForum skulle säga e-mail istället för e-post?
Personligen tycker jag att Wikegård har humor och ofta är rolig att lyssna på. :)
Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inlägg
dAEk^ skrev:
"Sändningen fortsätter i SVT1/2" :bla
Notera att det alltid står "fortsättter". :e
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inläggMen vad sysslar dom med? x( Hade jag velat se folk med skridskor på fötterna åka omkring och finåka hade jag sett på konståkning! Damkronorna hade fan stått upp bättre... (n)
De enda som verkligen verkar vilja nåt är Tellkvist och Holmström...
CompusaMedlem sedan jan. 20023 327 inlägg
Lasp skrev:
> karlj87 Jag vill gärna veta varför du inte tycker om chris Härenstam som kommentator.
Jag håller peronligen honom långt framför många andra.
Kolla vilken namn och regelkunskap han besitter.
Fy för Floskelordboekns store författare Niklas Wik... Tänk att hitta på löjliga ord såsom
rajt-skytt. för att ta ett exempel.
Slutar med att ställa frågan
Hur skall en bra kommentator vara?
Jag tycker att kombinationen Härenstam och Wikegård är riktigt bra. Däremot gillar jag inte den virrige och statistik-kåte Lindeborg :bla
Blev inte så ledsen över att jag missade de två första perioderna i Sveriges match mot Slovakien, med tanken på svenskarnas inställning till matchen.
PPeddaMedlem sedan juni 20006 031 inlägg Nån mer än jag som inte tror att Sveriges hockylag gick för fullt idag? :)
dAEkMedlem sedan feb. 20041 816 inläggJag vet inte ifall det kan bli något straff eller liknande för denna läggmatch... nu hoppas jag verkligen att Schweiz vinner imorrn!
Ett sånt här uppträdande är inte profesionellt och absolut inte alls bra för Hockeyn, som är väldigt mycket i fokus nu.
Jag hoppas att det blir påföljder för det här kan inte vara acceptabelt.
YyerkinMedlem sedan dec. 2001423 inlägg Men seriöst. Varför skall man gå för fullt när man inte behöver?? Är det ens försvarsbart att satsa allt, riskera skador, och dessutom inte tjäna ngt på det??
Moraliskt fel, men inte taktiskt. Nej, jag är nog inte besviken.
YyerkinMedlem sedan dec. 2001423 inlägg Varför tar ingen upp läggmatchen i curlingen(damerna), de gjorde ju samma sak, av taktiska skäl....
PPeddaMedlem sedan juni 20006 031 inlägg Blir nog lätt så att man omedvetet inte går in med 100% i närkamperna och gör dom där extra svåra passningarna som man annars inte skulle ha gjort.
Inte behöver man bli upprörd för det. ;)
CompusaMedlem sedan jan. 20023 327 inläggHoppas att Sverige förlorar mot Schweiz så att vi om möjligt kan ha skäl nog att slippa NHL-stjärnorna till nästa OS. Tror nästan det hade varit värre än Vitryssland-fiaskot. Hade varit intressant att se hur Sverige hade klarat sig utan dessa spelar, eller vad tycker ni? Naturligtvis vill jag egentligen inte att Sverige åker ur, men som de har uppträtt hittills i turneringen så är det inte mer än rättvist.
Jag saknar:
* Hjärta
* Fysiskt spel
* Skärpa
Det hade varit skönt med Jonathan Hedström och Michael Nylander i laget. ut med bröderna Sedin, jag har aldrig gillat deras sätt att spela.
Ryssland är det lag som imponerat mest på mig. De spelar en härligt teknisk och fartfylld hockey :)
DannyMedlem sedan juli 200412 913 inlägg
yerkin skrev:
Men seriöst. Varför skall man gå för fullt när man inte behöver?? Är det ens försvarsbart att satsa allt, riskera skador, och dessutom inte tjäna ngt på det??
Moraliskt fel, men inte taktiskt. Nej, jag är nog inte besviken.
Det är väl så tyvärr, allt styrs ju av pengar också, sååå.... ett modernt drag i en modern tid :) ...tråkigt som fan dock, höll ju på å somna i tv-soffan, man piggnade till på USA / Ryssland dock, snacka om temposkillnad mot semesteråkarna innan :)
Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inlägg
yerkin skrev:
Varför skall man gå för fullt när man inte behöver??
För att man i en så här kort turnering inte har så många chanser att spela bra. Vi behöver all träning vi kan få inför de matcher som (eventuellt) är kvar.
Att man låter vissa spelare vila kan jag förstå men de spelare som är på planen måste i alla fall göra sitt bästa för att vinna.
Eftermiddagens match mot Schweiz blir i alla fall väldigt intressant att se. :)
PPeddaMedlem sedan juni 20006 031 inlägg Synd bara att dagens match är så tidigt. Jag kommer att missa första perioden. :(
Hoppas bara att Sverige får fart under skridskorna och jobbar hårt.
celiaMedlem sedan dec. 20012 532 inläggÄr Björn Lind kung eller är han kung!!! :birp
@ndersMedlem sedan juni 200032 967 inläggWeeeee, helt otroligt! :bire
Men f*n att man ska behöva jobba en sån här dag. Jag vill ju vara hemma och se på TV!
celiaMedlem sedan dec. 20012 532 inläggMan kan väl se på tv på jobbet ;)
BbewernMedlem sedan juni 20023 097 inlägg
@nders skrev:
Weeeee, helt otroligt! :bire
Men f*n att man ska behöva jobba en sån här dag. Jag vill ju vara hemma och se på TV!
F*n att man ska vara arbetslös just nu, så man har tid att sitta hemma och glo på OS. ;)
Fan vad nice! Kommer säkert upp på aftonbladets webb-tv snart, för oss som inte har tv-möjligheter på jobbet. :)
dAEkMedlem sedan feb. 20041 816 inläggJag är tydligen inte ensam om att inte vara nöjd med Tre Kronors fegtaktik. Det glädjer mig! Ett lag som undviker att möta starkt motstånd tidigt när det gäller är inget vinnarlag i mina ögon, utan ett gäng fegisar. Är målet verkligen guld spelar det ingen roll vem man ställs mot! Här verkar det mer som om det viktiga är hur länge man klarar av att hålla sig kvar...
Hoppas att jag inte tvingas käka upp mina egna ord när turneringen är slut och må Schweiz ha funnit den extra motivation som de så väl kommer behöva för att slå Tre Kronor!